HDP 3. OLAĞAN KONGRESİ

 

HDP’nin 3. Olağan Kongresi "Dirençliyiz, Umutluyuz, Kararlıyız" şiarıyla, 11 Şubat Pazar günü Ankara Spor Salonu'nda yapıldı. Kongre öncesinde yapılan gözaltılara, baskılara, engellemelere rağmen kongreye on binlerce insan katıldı. Kongre yoğun güvenlik önlemleri altında yapıldı.
Kongreye katılmak üzere yola çıkan insanlara daha araçlar kalkmadan GBT kontrolü yapıldı. Ankara girişinde araçlar jandarma tarafından durduruldu. Araçlar arandı. Okurlarımızın da içinde olduğu araçtan erkekler indirilerek coplu askerler eşliğinde üst araması yapıldı.
Kongrenin yapıldığı spor salonuna girmek için polisin oluşturduğu üç arama noktasından geçildi. Ankara Valiliği'nin kongreye gelenlere koyduğu 'çanta yasağı' polis tarafından genişletildi. Yasaklara ruj, çakmak, kulaklık, şarj aleti, yiyecek, su vb. gibi eşyalar da eklendi. 
Kongreye götürdüğümüz Yeni Dünya İçin Çağrı sayı 190, Yeni İşçi Dünyası Ocak sayısı ilk arama noktasında polis kontrolüne takıldı. Yayınları inceleyen, soruşturan polis başka bahane bulamamış olacak ki, “yayınlarda sorun olmadığını, fakat HDP yönetiminin salona yayın getirilmesini istemediği” gerekçesiyle yayınları içeri götürmemize izin vermedi. İlk arama noktasında içeriye bırakılmayan eşyaların bırakıldığı araca yayınları bırakmak zorunda kaldık. 
Kongreye katılımı zayıflatmak için yapılan bütün bu baskılara rağmen on binlerce insan kongreye katıldı. On binlerin bir araya gelmesi kongrenin coşkulu geçmesini sağladı. Herşeye, savaşa, OHAL’e, bütün baskılara rağmen on binlerin kongre vesilesiyle bir araya gelmesi sevindirici idi. 
Kongrede yapılan seçim sonucunda HDP Eşbaşkanlığına Pervin Buldan, Sezai temelli seçildi.
Bir kez daha görüldü ki, her türlü baskıya, savaşa, OHAL’e, gözaltı, tutuklama, engellemelere rağmen, faşizme karşı mücadele sürüyor, sürecek!

12 Şubat 2018

 

Paylaş