GÜÇBİRLİĞİ’NDEN BARIŞ MİTİNGİ

İstanbul Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği bileşenleri, Bakırköy Halk Pazarı’nda "Faşizme darbelere ve savaşa karşı demokrasi ve barış istiyoruz" şiarıyla barış mitingi düzenledi.
Mitinge gelenler, İncirli tarafında polisin oluşturduğu iki arama noktasından geçerek alana girdi. 
Miting 10 Ekim Ankara katliamında ve savaşta hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşuyla başladı.
İlk konuşmayı Barış İçin Akademisyenler adına, görevinden ihraç edilen Doç. Dr Hakan Koçak yaptı. 
Koçak şunları söyledi:
"Biz kamu için mücadele eden bilim insanlarıyız. Biz o kararnameye o çuvala sığmayız. Bizi o çuvala sokmaya çalışanlar yıllardır o çuvalın içinde debeleniyor. Amaç barış sözünden geri döndürmekse barış sözünden asla geri dönmeyeceğiz. Tek pişmanlığımız ölenler için daha fazla bir şey yapamamış olmak. 672 sayılı kararname korkunç bir kararname. Muhalif olan herkesi kararnamede ifade edilenlerle ihraç edilebilirler. Burada bir direnç koymak demokrasi için önemlidir." 
10 Ekim Dayanışma Derneği adına Meryem Ana konuştu. Meryem ana; “oğlu öldürülen herkes için ve 101 gün önce devlet güçleri tarafından kaybedilen Hurşit Külter'in annesi için barış çığlıklarını haykırmaya devam edeceğiz" dedi.
Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği'nin ortak metni Kürtçe ve Türkçe okundu.
"Haziran 2015'ten beri ülkemizin içine sokulduğu bu tabloda, bitmek bilmeyen çatışmalar, ölümler, bombalı katliamlar, sivillerin yakıldığı bodrumlar, Sur ve Cizre başta olmak üzere yakılan, yıkılan, yok edilen kentler, ilçeler, kasabalar eksik olmuyor. Hemen her gün ülkenin dört bir yanında patlayan bombalarla onlarca insanımız hayatını kaybediyor, yüzlerce insanımız yaralanıyor. Bu savaş bizim savaşımız değil! Savaşa mecbur olan halklarımız ve emekçiler değildir. Savaşa mecbur olan iktidarını savaşa, gerilime ve kaosa bağlayan AKP'dir. Savaşa mecbur olan, emek düşmanı, doğa düşmanı, sermaye yanlısı politikalara karşı tepkileri savaş ortamında bastırmak isteyen güçlerdir. AKP hükümetinin hem içerde hem dışarıda emekçileri ve halkları kutuplaştırmak üzerine kurulu bir siyaset izlemesi savaş ve şiddet ortamını sürekli canlı tutmaktadır."
Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği’nin Kürt sorununda; ölüm, kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretmeyen savaş, şiddet odaklı politikaların derhal terk edilmesi, barışçıl ve demokratik yollarla çözüm için gerekli adımların acilen atılması, çatışmanın bitmesi, diyalogun başlamasını talep ettikleri ifade edildi.
Miting Bajar konseriyle sona erdi.
Mitinge katılım –en iyimser tahmin ile 5 bin- azdı. 
Mitingi düzenleyen güç birliğinin tek flama –Barış- taşıma kararı olmasına rağmen, bazı gruplar –BDSP, Uid-Der, Mücadele Birliği- bu karara uymayarak kendi flamalarını açtılar. Tertip Komitesi’nin uyarılarına rağmen flamalarını indirmediler.
Tek flama kararı olduğu için YDİ Çağrı çalışanı ve okurları olarak yanımızda flama götürmedik. İlle de her eylemde flama taşıma, bizim için ilke sorunu değildir. Bu somutta güç birliğinin aldığı karara uyduk. Bu doğruydu.
Son sayımız, sayı 183’ün miting alanında satışını yaptık..
Savaşa hayır, barış hemen şimdi!
4 Eylül 2016

 

Paylaş