GEZİ DİRENİŞİ KORKUTMAYA DEVAM EDİYOR!...

Gezi direnişinin 4.yıldönümünde Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve caddeye çıkan ara sokaklarda, polis yoğun önlemler aldı. Gezi parkı demir bariyerlerle giriş ve çıkışa kapatıldı. Yoğun önlemlere, yaratılmak istenen korkuya rağmen yüzlerce kişi bir araya geldi.

Gezi Parkı direnişinin 4. yıldönümünde Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla Taksim Makina Mühendisleri Odası önünde toplanan kitlenin Gezi Parkı’na yapmak istediği yürüyüşe polis izin vermedi.

Makina Mühendisleri Odası'nın önünde toplanan kitle, "Gezi'den Rakka'ya düşene dövüşene bin selam!, Her yer Taksim her yer direniş!, Bu daha başlangıç mücadeleye devam!, Devrim şehitleri ölümsüzdür!, Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz!” sloganları attı.  En önde "Hayır bitmedi mücadeleye devam! Taksim Dayanışması" pankartı açan kitle İstiklal Caddesine çıktı.

Kortejin önünde gezi direnişinde katledilen Berkin Elvan, Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz, Hasan Ferit Gedik, Ethem Sarısülük'ün aileleri, Taksim Dayanışması bileşenleri, siyasi parti temsilcileri yürüdü.

İstiklal Caddesi/Meşelik Sokak girişinde polis barikat kurdu. Polis barikatına yürüyen kitle oturma eylemiyle yürüyüşe izin verilmesini protesto etti.

Avukat Can Atalay, Mimar Mücella Yapıcı yaptıkları konuşmada polisin tutumunu protesto etti. Yapıcı şunları söyledi:

"Gezi’de barıştan, özgürlükten, doğadan, eşitlik ve dayanışmadan yana kurduğumuz hayatın peşinde olanların KHK’larla, ihraçlarla, açlıkla, tutuklamalarla sınandığı bu karanlıkta, dayanışmamızdan ve birbirimizden vazgeçmiyoruz. Sorgusuz sualsiz, Kanun Hükmünde Kararnamelerle yaşamları dağıtılan onbinlerce kişinin sesine katılıyor, OHAL adı altında yerleştirilmeye çalışılan bu karanlığa, haksızlığa, şiddete ve hukuk tanımazlığa Gezi’den aldığımız güç ve kazanımlar ışığında hayır diyoruz. 4 yıl önce bir parkta birlikteliğimizden yarattığımız gücümüzle tekrarlıyoruz; Başta Taksim Meydanı ve Gezi Parkı olmak üzere yaşam alanlarımızın, ormanlarımızın,  parklarımızın, meydanlarımızın, kentlerimizin, insan hakları anıtımızın dahi abluka altına alınmasını ve yok edilmesini, ülkemizin bir cezaevine dönüştürülmesini hiçbir zaman kabul etmiyoruz, kabul etmeyeceğiz. 4 yıl sonra aynı kararlılıkla taleplerimizin arkasındayız! Bir aradayız, Susmuyoruz! Susmayacağız! Hayır Bitmedi, Mücadeleye devam diyoruz!"

Konuşmaların  ardından kitle yaşamını yitirenler  için 1 dakikalık saygı duruşu yaptı. 

Gezi direnişi sırasında katledilenlerin aileleri Polisin yoğun önlemleri altında Gezi Parkına gitti.

Tomalar, Çevik Kuvvet otobüsleri, Çevik Kuvvet, resmi ve sivil polisler, biber gazı, plastik mermi, cop vb. yoğun önlemler; direnişin, isyanın yeniden başlamaması içindir. Biliyoruz ki “korkunun ecele faydası yoktur!” Korku duvarı bir gün aşılacak, sel olup akan kitlelerin önünde hiçbir güç duramayacaktır.

31 Mayıs 2017  

 

Paylaş