FRANSA’DA EMEKÇİLER MACRON İKTİDARINI SARSIYOR!

Macron hükümetinin yeni emeklilik yasa projesi, emekçilerin  başta emeklilik hakları olmak üzere,  tüm  sosyal haklarına karşı bir saldırıdır. Bu projenin iptali için, emekçiler, en geniş eylem  birligi sağladılar.

5 Aralık’tan beri demiryolu ve metroda çalışan işçiler  grevdeler. Dışardan da blokaj, yürüyüş, toplantı destek eylemleri ve grevcilere  yardım kampanyaları, sosyal medya aracılığıyla da  devam ediyor.

Aralık ayının 5 ve 7’sinde milyonlarca insan sokağa indi. Demiryolu ve metro sendikaları başta olmak üzere, elektrik ve gaz işletmesinde çalışanlar, Sarı Yelekliler, hastane (acil servis 9 aydan beri grevde), çevre-ekoloji örgütleri, eğitim ve öğretim kurumlari, özel sektörde çalışanlar, (banka ve sigorta şirketlerinde çalışanlar) itfayeciler, kadın örgütleri, lise ve üniversite öğrencileri, kültür-sanat kurumları, (tiyatro, opera…) Fransız radyo ve televizyon kurumu, Fransız Haber Ajansı, Avukatlar, petrol rafinerleri, evsizlerin sendikaları ve kağıtsız mültecilerin dernekleri, örgütsüz kesimler de eyleme geçti.

Yürürlükteki emeklilik yasaları, İkinci Dünya Savaşının arifesinde, anti-faşist Direniş Komitesi (Comite de resistance) ile dönemin hükümeti arasında imzalanmıştı. Bu yasalar işçi sınıfının baş kaldırmasına karşı bir anlaşmadır. Ağır, yıpratıcı ve tehlikeli  meslek dalında çalışan kesimler ( demiryolu, madenler, metro çalışanları, gece çalışması ...vs)  bu yasa ile farklı emeklilik ve sağlık sigortasını kazandılar.

Bugün Macron-E.Phillippe hükümeti, bu  “ayrıcalık yasaları”nı  bahane ederek tüm emekçilerin  genel sağlık ve emekli haklarını “puan” sistemiyle aşagı düşürmeye, yaş haddini de 64-66-67’ye  çıkarmaya çalışıyor. Kısa süreli çalışanlar, (ayda 150 saatin altında) hamile kadınlar, işsizler, formasyon yapanların …  emeklilik puanları düşürülüyor. Diğer yandan polis, asker ve hapishane gardiyanları ayrıcalıklarını, imtiyazlarını koruyorlar.

Daha da önemlisi emeklilik yasası, kuruluşunda kuşaklar arasında dayanışma ve ihtiyacına göre paylaşıma dayanıyor. Genç nesil, yaşlı kesimin emekliliğini ödüyor. Fakat hükümetin yeni  projesi bu dayanışma ve karşılıklı yardımlaşmaya dayanan sistemi ortadan kaldırmayı hedefliyor. Özelleştirme yoluna giderek, emekli sandığının 330 milyar € parasını borsa yoluyla büyük tekellere, Amerikan (Black Roc)  vs gibi finansörlere peşkeş çekmeye çalışıyor. Bir sonra ki özelleştirme  projesi hava alanları ve büyük tren garları ... vs. dir.

Halkın çoğunun desteğine sahip olan bu eylemler, (grev, blokaj, işgal, elektrik kesintisi, yolların ve hava alanlarının trafiğe kapatılması...vs ) güvenlik güçlerinin saldırısına uğruyor. Bir yıldan beri devam eden Sarı Yeleklilerin eylemlerinde  onlarca insan gözünü, kolunu ve bacağını kaybetti. Binlerce Sarı Yelekli gözaltına alındı. Yüzlercesi yargılandı, diğerlerinin de davaları devam ediyor.

Hükümetin şu andaki taktiği, bazı sendika ağalarıyla, en çok yolculuk dönemi olan Noel ve yeni yıl bayramında grevi durdurtmaya ve eylem birliğini kırmaya çalışmak.  Fakat bu sendikaların tabanındaki emekçiler bu sendika liderlerinin ihanetini kabul etmeyip, bu proje tümden iptal edilinceye kadar greve devam edeceklerini gösterdiler. Görünen yakın bir zamanda krizin çözülemeyeceğidir. Uzayan grevlerin ekonomik ve sosyal sonuçları şimdiden hissedilmeye başlandı. Hükümetin projesini destekleyen büyük patronlar ve medyası grevcileri hedef tahtasına oturtuyorlar.

Rengi ne olursa olsun tekelci büyük burjuvazinin  iktidarı olan bu hükümetler, ayakta kalmak için her geçen gün, ekonomik ve siyasal baskılarla emekçilerin haklarını kısıtlama,  yürüyüşleri yasaklama, tutuklama ve gözdağı vererek caydırmaya  çalışıyorlar.

Kapitalizm, Fransa’da ve bügün bütün dünya da insanları acımasız bir yoksulluk ve sefalete sürüklüyor. Yalnızca işçi sınıfı ve emekçi kesimlerin kararlı örgütlü mücadelesi buna dur diyebilir. Emekçiler için genel grevle,  Macron hükümetini geriletebilir ve saf dışı edebilir.

27 Aralık 2019

Yeni İşçi Dünyası okuru/Fransa

                                                                        

                                                                                             

                                                                                             

  

  

  

  

 

Paylaş