FLORMAR DİRENİŞİ SONA ERDİ

Kocaeli Gebze Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Flormar fabrikasında, Petrol-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan 132 işçinin direnişi 297. gününde, 7 Mart’ta patronun sunduğu teklifin kabul edilmesi  ile sona erdi.

Petrol İş Sendikası, 8 Mart’ta Gebze Aşkı Mahal Düğün salonunda, direnişin anlaşmayla sonuçlanması üzerine açıklama yaptı.  

Açıklama 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Mücadele günü ile birleştirildi. Açıklamaya Birleşik Metal İş Genel Merkez yöneticileri, sendikaya üye kadın işçiler, Petrol İş Genel Merkez yöneticileri, Gebze Şube yöneticileri, sendikaya üye işçiler, Flormar işçileri, Tez Koop İş 1 No şuba başkanı,  Ekmek ve Gül, Alınteri, Kızıl Bayrak, Proleter Devrimci Duruş, Yeni İşçi Dünyası vb katıldı.

Etkinlikte, Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, Genel Örgütlenme Sekreteri, M. Mesut Tekik, Genel sekreter Mustafa Kabaca, Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu birer konuşma yaptılar.

Flormar direnişi kadın işçilerin direnişiydi. İşten atılan işçilerin büyük çoğunluğu kadın işçiydi. Direnen işçilerin büyük çoğunluğu kadın işçiydi.

Salona duygusal bir hava hakimdi. Flormar işçileri buruktu, üzgündü. Kadın işçiler gözyaşlarını tutamıyordu. Amaçları olan zaferi işçi sınıfına armağan edememişlerdi.

Varılan anlaşmayla ilgili açıklamayı Flormar işçisi Nurhan Güler okudu.

“İşverenin, işçilerin tüm yasal haklarını, boşta geçen süre ücretini ve sendikal tazminat davasında kazanılabilecek en üst sınırdan tazminatlarını ödemeyi önerdiği teklif değerlendirilmiştir. Yapılan toplantıda işçinin görüşüne sunulan bu teklif, direnen Flormar işçilerinin büyük çoğunluğu tarafından kabul edilmiştir. İşçiler ayrıca, işten çıkarma maddelerinde yapılacak düzenleme ile işsizlik maaşına başvuru yapabileceklerdir.

Flormar işçilerinin verdiği bu kararla, direniş 298. Gününde 8 Mart 2019 tarihinde bitirilmiştir.  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde direniş, işçilerin tüm yasal hakları ve en üst sınırdan sendikal tazminatları alınarak kazanımla sonuçlanmıştır. Flormar markasıyla üretim yapan Kosan Kozmetik’te sendikal mücadelemiz ve yargıya taşınan örgütlenme sürecimiz ise devam edecektir.”

İşçilerin çoğunluğu tarafından kabul edilen patronun teklifine göre; işçiler kıdem ve ihbar tazminatlarını alacak. İşçilere 4+12 maaş bekleme ve sendikal tazminat ödenecek. İş Kanununun 25/2 maddesinden çıkartılan işçiler başta olmak üzere çıkarılma maddeleri 18. madde olarak değiştirilecek ve işçiler çalışmadıkları 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilecek.

Direnişin temel talebi olan, işe sendikalı olarak geri dönme talebi gerçekleşmedi.

Flormar direnişi kısmi kazanımla sonuçlandı. İşçiler yasal hakları ödenmeden işten atıldılar. Patronun işçilerin tüm yasal haklarını, en üst sınırdan sendikal tazminatları ödemeyi kabul etmesi, işçilerin İşsizlik Maaşı alabilmeleri için işten çıkarma maddelerinde düzenleme yapmayı kabul etmesi, direnişin kısmi kazanımıdır.

Ortada ne bir yenilgi, ne de bir zafer söz konusudur. Ancak direnişin kısmi kazanımı olduğu da göz ardı edilemez. Direnişin zaferle sonuçlanmasının nedenleri de sorgulanmak zorundadır. İşçiler 297 boyunca devletin, patronun tüm baskılarına rağmen direndi. İşçiler yapmaları gerekeni yaptılar. İşçi sınıfı, sendikalar, işçi sınıfı adına konuşanlar, bizler vb. yapmaları gerekeni yaptılar mı?  Asıl sorulması gereken soru budur?  

İşçi sınıfının mücadelesinin durumu, sendikal hareketin durumu, zafer kazanılamamasında etkisi olmuştur ve  bu etki üzerine tartışılmalıdır.

Flormar direnişinde işçiler çok şey öğrendiler. Tecrübe kazandılar. Birbirlerine kenetlendiler. Dayanışmayı, mücadeleyi öğrendiler.

Hiçbir şey boşuna değildir! İşçi sınıfı kapitalizme karşı mücadele edecek. Tecrübe kazanacak. En sonunda burjuva devlet iktidarını yıkarak kendi iktidarını kuracaktır.

9 Mart 2019

Paylaş