FAŞİZME KARŞI ORTAK MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM!

GÜN FAŞİZME KARŞI YAN YANA, OMUZ OMUZA DURMA, BİRLEŞİK MÜCADELEYİ YÜKSELTME GÜNÜDÜR!

Faşist devletin ve onu anda yöneten AKP hükümetinin, RT Erdoğan’ın faşist saldırılarına, faşist diktatörlüğe karşı; meslek örgütleri, siyasi partiler, devrimci kurumlar, dergiler, demokratik kurumlar, 5 Kasım Cumartesi günü İstanbul Taksim’de Makine Mühendisleri Odası Konferans Salonunda yaptıkları ortak basın toplantısında ortak hareket edeceklerini kamuoyuna duyurdular. Son anda haberimizin olduğu ortak açıklamayı imzaladık ve basın toplantısına katıldık.

Ortak açıklamanın içeriğinde katılmadığımız noktalar olsa da, faşizme karşı ortak duruşu, mücadeleyi önemsediğimiz ve doğru bulduğumuz için girişime katıldık ve ortak metni imzaladık.Anda saray ve AKP yönetimi altında, “terörizme karşı mücadele” yaftası altında faşizmin iyice koyulaştırıldığı, yoğun saldırıların yapıldığı bir dönemi yaşıyoruz.
Bugün ülkelerimizde faşizme karşı demokrasi mücadelesi kavranacak en önemli halkadır.
Faşizme karşı olan kesimlerin yan yana gelmesi, ortak açıklama yapmaları, ortak mücadele edeceklerini deklere etmelerini olumlu buluyor ve destekliyoruz.

Aşağıdaki talepler temelinde ortak mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz:
-Olağanüstü Hal derhal kaldırılmalıdır.
-KHK’larla yönetime derhal son verilmeli, yürürlüğe konulan KHK’ler iptal edilmelidir.
-Evrensel hukukun “suç kişisel”dir; zanlı kesinleşmiş bağımsız yargı kararı olmadıkça suçsuz sayılmalıdır” ilkeleri uygulanmalıdır.
-Seçilmiş yöneticiler seçildikleri makama geri dönmeli, tutuklanan HDP’li vekiller serbest bırakılmalı, HDP üzerindeki, basın üzerindeki baskılara son verilmelidir.

Kahrolsun faşizm!
Faşizme ölüm tek yol devrim!

Ortak Açıklama Metni:

HALKIN İRADESİ TESLİM ALINAMAZ!
DEMOKRATİK SİYASET ENGELLENEMEZ!
TESLİM OLMAYACAĞIZ!

AKP Saray Rejimi, tek adam diktasına giden yolda 4 Kasım tarihi ile birlikte önemli bir mesafe katetmiş, çok sayıda HDP milletvekilinin evlerine yapılan polis baskını ve sonrasında HDP Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın tutuklanması ile birlikte artık yeni bir dönemin kapısı aralanmıştır. Gerçekleştirilmek istenenin kendisi ‘Saray Diktatörlüğü’dür.

Aynı zamanda basına yönelik susturma ve tutuklama saldırılarının son adımı olan Cumhuriyet’e yönelik operasyonda da sabaha karşı tutuklama haberleri almış bulunmaktayız. Özgür Gündem'le başlayan aralarında Hayat TV, IMC, Yön FM ve Özgür Radyo'nun da bulunduğu kanallarla devam eden susturma ve karartma furyasının son halkası Evrensel Kültür ve Cumhuriyet gazetesi oldu. Yazarlar, akademisyenler, gazeteciler, halkın vekilleri, seçilmiş belediye başkanları tutuklanıyor, radyolar, televizyonlar ve dergiler birbiri ardına kapatılıyor.

Basın özgürlüğünün, ifade hürriyetinin, örgütlenme hakkının ve siyaset yapma hakkının ortadan kaldırıldığı, ‘Tek Adam Rejimi’nin inşasına tanık olmaktayız. Ülkemiz, tam bir ‘Saray Darbesi’ yaşamaktadır.

Çok açık, çok net: 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çeviren AKP Saray Rejimi, OHAL ve KHK'lar aracılığıyla kendi darbesini örgütlüyor. Bu hakikati dile getiren, 14 yıllık AKP iktidarının ülkeyi koyu bir karanlığa sürüklediğini söyleyen herkes soruşturmaya uğruyor, tehdit ediliyor ya da tutuklanıyor.

AKP/ Saray Rejimi'nin iç ve dış politikada atmış olduğu tüm adımlar Başkanlığın hukuki zemininin oluşturulmasına yöneliktir. 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan Türkiye fotoğrafı AKP/ Saray Rejimi’ni korkutmuştur. Artık, AKP/ Saray Rejimi’nin Türkiye’yi yönetmesi mümkün değildir. Bugün, baskılarla, tutuklamalarla, OHAL’le Türkiye’yi yönetmeye çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. AKP/ Saray Rejimi'nin uygulamalarından rahatsız olan tüm kesimlerin bu OHAL rejimini boşa çıkarmayı hedeflemelidir.

Tek bir adamın etrafında kümelenmiş bir çıkar örgütünün geleceği adına ülkemizin felaketle sonuçlanacak bir iç savaşa sürüklenmesine izin vermeyeceğiz.

Her fırsatta 'milli irade'ye göndermede bulunan yeni rejimin temsilcileri, milli iradenin geri kalanının iradesine el koymuş bulunmaktadır.

Yapılan fiili bir darbedir.

Ve darbeye karşı direnmek meşrudur, haktır.

Eşitliğin, özgürlüğün, laikliğin, barışın ve kardeşliğin ülkesini hep birlikte kuracağız!

Tüm bu baskılar, gözaltılar bizleri teslim alamayacak. Bizler bu ülkenin ilerici, yurtsever, devrimci, sosyalist kurumları olarak bu saldırılar karşısında HDP'yi yalnız bırakmayacağız.

Gün faşizme karşı yan yana, omuz omuza durma günüdür. Birleşik mücadeleyi yükseltme günüdür.

Teslim olmayacağız!

Yan yana gelip omuz omuza duracağız.

KESK İstanbul Şubeler Platformu
DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği
İstanbul Tabip Odası
TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu
DAD (Demokratik Alevi Derneği)
Devrimci Parti
Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu
DBP
DHF
EMEP
EHP
EÖC
ESP
HALKEVİ
HDK
HAZİRAN Hareketi
KALDIRAÇ
KJA
KÖZ
PARTİZAN
SEP
SODAP
SYKP
TÖP G
Yeni Dünya için Çağrı
YEŞİL SOL PARTİ

Paylaş