EMPERYALİSTLERDEN SURİYE’YE HAVA SALDIRISI

7 Nisan’da Doğu Guta'da Esad karşıtı muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma’da kimyasal silah saldırısı yapıldığı, saldırıda 70 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin gazdan etkilendiği iddia edildi.

Başta ABD olmak üzere batılı emperyalistler kimyasal saldırının Esad rejimi tarafından yapıldığını iddia ederek, saldırının karşılıksız kalmayacağını açıkladılar.

Rusya, Esad, İran iddiaları reddetti. Türkiye saldırıyı kınadı ve BM’leri göreve çağırdı.

ABD emperyalizmi batılı emperyalistler ile birlikte Suriye’ye yönelik saldırı için hazırlık yaptı.

Bugün sabahın ilk saatlerinde ABD, Fransa ve İngiltere, Suriye'ye yönelik hava saldırıları düzenledi.

Saldırıda Suriye'nin başkenti Şam ile Hama, Humus, Dera ve Süveyda kentlerindeki askeri noktalar bombalandı.

ABD başkanı Trump, Türkiye saati ile 04.00 sıralarında kameralar karşısına geçerek, ABD, İngiliz ve Fransız güçleri ile birlikte, kimyasal silah kullandığı iddia edilen  Esad güçlerini vuracaklarını duyurdu.

Operasyonun ardından ABD Savunma Bakanı James Mattis, vurulan hedeflerin kimyasal üretim ve stoklama merkezlerinin olduğunu öne sürdü. “Esad bir daha kimyasal kullanırsa saldırılar devam edecek” diyen Mattis, şimdilik saldırıların son bulduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Türkiye, Suriye rejimine karşı ABD, İngiltere ve Fransa'nın düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak” görüp  “operasyonu memnuniyetle” karşıladıklarını açıkladı.

Türkiye Suriye savaşında Rusya, İran ile ortak hareket ediyor. Bu ortak hareket etme, Türkiye ile Rusya, İran arasında hiçbir görüş ayrılığı, çıkar farklılığı olmadığı anlamına gelmiyor. Türkiye’nin Rusya ve İran ile çeşitli konularda görüş ayrılıkları ve çıkar farklılıkları var. Örneğin Doğu Guta’da Esad rejimine karşı savaşan radikal İslamcı grupları Türkiye destekliyor. Doğu Guta’dan tahliye edilen bu grupları Türkiye işgal ettiği bölgelere yerleştirdi. Türkiye Esad rejimini terörist, yıkılması gereken rejim olarak görüyor vs.

Batılı emperyalistler için kimyasal saldırı iddiası Suriye’ye operasyon düzenlemek için kullandıkları bir bahanedir. Kimyasal saldırının olup olmadığı, olduysa kim tarafından düzenlendiği netlik kazanmamışken, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye operasyon düzenlemeleri; Suriye savaşında Rusya, İran bloğuna  karşı üstünlük kazanma çabasıdır.

Emperyalistlerin ne kimyasal silah derdi, ne de sivillerin ölmesi derdi vardır. Onlar için belirleyici olan çıkarlarıdır. ‘Demokrasi’, ‘kimyasal silah’, ‘sivillerin ölümü’ çıkarlarına geçirdikleri birer maskeden ibarettir.

Emperyalist güçler, gerici, faşist işgalci güçler Suriye’den defolun!

Suriye Suriyelilerindir!

 Suriye’nin kaderini belirleyecek tek güç Suriye halklarıdır!

 

14 Nisan 2018

 

Paylaş