“ELİM BİR KAZA” DEĞİL İŞ CİNAYETİ!

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşaatı devam eden 7 nolu viyadükte, beton blok montajı sırasında çökme meydana geldi. Blokla birlikte 30 metreden düşen 4 işçi enkazın altında kaldı.
2 işçi yaşamını yitirirken, 1 işçi yaralı kurtarıldı. 1 işçiye ise henüz ulaşılabilmiş değil.
İş cinayetinin yaşandığı bölgeye giden Dev Yapı İş Sendikası İstanbul 3.bölge temsilcisi Hasan Oğuz izlenimlerini şöyle anlattı.
“Gebze’deki kaza bölgesinden ayrıldık, orada çalışmalar devam ediyor. Biz saat 4 gibi oraya geçtikten sonra 2 arkadaşın daha cenazesine ulaştılar. Acılı bir ortam vardı. Aileler oradaydı.
Arkadaşlarla görüştük. Bizim izlenimlerimiz de var. Kazanın olma ihtimali, köprü ayağı monte ediliyor, bir miktar beton dökülüyor. Biraz bekleniyor. O beton tuttuktan sonra kalan betonun tamamını döküyorlar. En alta döktükleri beton onu taşısın diye.
Tek seferde hepsini dökmüyorlarmuş. Fakat burada, daha önceki dökülen beton kurumamış. Kurumayan betona beton eklemesi yapıldığı için iskelenin bir ayağı çöküyor. Normalde bu iskelenin tek seferde, t şeklindeki en üst kısmındaki bölümü, tek seferde boşaltsanız bile iskelenin onu taşıyacak güçte olması gerekiyor.
Burada bir ekipman, denetim hatası var. 
Diğer nokta da: Betonu döktükten sonra, kalan betonu dökmeyi acele etmişler. Bu da şundan dolayı; yazın bir kalıp çakıp beton döktüğünüzde onu bir haftada söküyorsanız, kışın bunu iki haftada sökmeniz gerekir, hava koşullarından dolayı daha geç oturur. Erken sökerseniz göçmeler olur. İhmâlkarlık söz konusu.
Gebze Belediye başkanı şöyle bir açıklama yaptı: "Artık son noktaya gelmişlerdi, son aşamaya yaklaşmıştı, bitmiş olacaktı. Çok hızlı giden bir inşaat." İşçilere dayatılan ise, iş bitimi yapma, işi bir an önce sonlandırma isteği, arkasından bir kaza getirdi. 
Enkaz altında kalan arkadaşların tam sayısına ulaşamıyoruz. 4 deniliyor. Daha fazla olabilir. Kimse net rakam vermiyor.”
Hasan Oğuz’un söylediği gibi iş cinayetinin temelinde ihmalkarlık, işi yetiştirme acelesi var. 
Patronların kar hırsı iş cinayetlerine davetiye çıkarıyor. İşçiler patronlar daha çok kazansın diye ölüyor.
İşçi ölümlerine son!
İşçi ölümlerine son vermek için kapitalizmi yıkmak gerek!

28 Kasım 2018

 

Paylaş