ELAZIĞ’DA DEPREM!

24 Ocak Cuma akşama saat 20.55’de Elazığ Sivrice’de 6,8 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana geldi. Ölü ve yaralı sayısı giderek artıyor.

Her şiddetli deprem ve Elazığ depremi sonrasında, depremin yoksulları vurduğunu görüyoruz.

Türkiye deprem ülkesi olmasına rağmen bir türlü gereken önlemlerin alınmadığını görüyoruz.

Binaların değil kapitalist sömürü düzeninin öldürdüğünü görüyoruz.

Merkezinde insanın değil, daha fazla kârın durduğu kapitalizm var olduğu sürece, doğa olaylarının felaketli sonuçlara yol açması kaçınılmazdır.

Deprem bir doğa olayıdır. Doğa olaylarının olması engellenemez. Fakat alınacak tedbirler ile  doğa olaylarının vereceği zarar en aza indirilebilir.

Sorun deprem gibi doğa olayları değil, kapitalist sistemin ta kendisidir. Azami kâr hırsı ile kapitalizm demirden-betondan çalarak, sağlam ve sağlıklı olmayan yapılaşmayı yaratarak, depremlerin felaketli sonuçlara yol açmasına neden olmaktadır.

Elazığ depreminde çöken binaların, enkaz altında kalan insanların, ölümlerden sorumlu olan; daha fazla kâr dürtüsüyle hareket eden kapitalist sömürü düzeni, sermayenin yararına çalışan devlet, gerekli tedbirleri almayan siyasi iktidardır…

Deprem kader değil!

Deprem ile yaşamak, gerekli tedbirleri almak, depremin vereceği zararı en aza indirmek mümkündür!

Depremin yeniden ve hep yoksulları vurmasını engellemek mümkündür!

Kapitalizme mahkum değiliz. Çare var. Çare sosyalizm!

Üretimin temeline hep daha fazla kârı değil, çalışan insanların sürekli artan maddi ve manevi ihtiyaçlarını en iyi biçimde karşılamayı koyan sistemdir sosyalizm.

Ya kapitalist barbarlık ya sosyalizm!

25 Ocak 2019

 

 

 

 

Paylaş