DİSK’İN 15. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

GENEL SEKRETERLİK VE GENEL BAŞKANLIĞA KİLİTLENMİŞ BİR GENEL KURUL: DİSK’İN 15. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

DİSK'in 15. Olağan Genel Kurulu, 12-14 Şubat tarihlerinde İstanbul Pendik Green Park Otelinde yapıldı.

I.GÜN: SOYLU PROTESTO EDİLDİ

Genel-İş Sendikası tarafından işten çıkarılan, DİSK’in genel merkez binası önünde direnişte bulunan Oya Baydak ve Devrimci İşçi Hareketi DİSK Genel Kurulu’nun yapıldığı otel önünde; “DİSK/Genel-İş beni işten attı. İşimi geri istiyorum” pankartı açtı. DİSK yönetimini protesto eden Baydak ve DİH’li 5 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 kişi öğleden sonra serbest bırakıldı.

Genel Kurula siyasetçilerin, siyasi partilerin yoğun ilgisi oldu.

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, "Hırsız katil Erdoğan!, Katiller dışarı!" sloganları eşliğinde salona girdi. Yoğun protestoların sürmesi sonucu Soylu Genel Kurulu terk etmek zorunda kaldı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve kimi CHP milletvekilleri, HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkan vekili Pervin Buldan, kimi HDP'li vekiller, siyasi parti başkanları, yöneticileri, uluslararası alandan sendika yöneticileri genel kurula katıldı.

Genel Kurul’un açılış konuşmasını DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı. Beko; Kıdem Tazminatı yasa tasarısının Meclise gelmesi durumunda Meclisi işgal edeceklerini söyledi. DİSK'in savaşa karşı olduğunu, barışı savunduğunu belirten Beko; Kürt sorununun isyanla, inkarla çözülemeyeceğini, masa başında görüşmelerle çözüleceğini vurguladı. “Çünkü savaşın ve çatışmaların bedelini işçiler, emekçiler, yoksullar öder. Çünkü savaşlarda işçilerin, emekçilerin, yoksulların çocukları ölür. Çünkü savaş ve çatışma ortamında kaynaklar, ekmek için, aş için, iş için eğil silah tüccarları için harcanır. Çünkü savaşlarda ve çatışmalarda işçi sınıfını birbirine düşman edilir. Bedeli ne olursa olsun DİSK barışı savunacaktır.”

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında; terör istemediklerini, terörün insanlık suçu olduğunu, silahların konuştuğu yerde konuşmanın olmayacağını, her siyasi partinin net olarak terörü kınaması gerektiğini söyledi.

Selahattin Demirtaş konuşmasında; silahın, şiddetin siyasetle bir arada olamayacağını, HDP'nin şiddet kullanmadığını, terörü kınama çağrısı yapanların dönüp devletin kullandığı orantısız şiddete bakması gerektiğini, Cizre'de toplu katliam yapıldığını, çıplak bedenlerin teşhir edildiğini, terörü kınamakla sorunun çözülmediğini, sorunun çözümü için tekleştirmeden çözüm üretmek gerektiğini söyledi.

“Barış silahların sustuğu ortam değildir. Barış her türlü çatışma ortamının kaldırıldığı ortamdır.”
Genel Kurula grevde bulunan SCA Yıldız işçileri, direnişte bulunan Şişecam işçileri de katıldı.
Konukların konuşması bölümünde; ITUC (Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu) Genel Başkanı, Genel Sekreter Vekili konuştu.

KESK Eşgenel Başkanı Lami Özgen, TMMO Başkanı Mehmet Soğancı, TTB adına Hüseyin Demirdizen, Halkevleri  Başkanı Oya Ersoy, EMEP Başkanı Selma Gürkan, DİP adına Levent Dölek, TSİP adına Turgut Koçak konuştu.  Kadınlarla Dayanışma Vakfı adına, Şişecam İşçileri adına konuşma yapıldı. Konukların konuşmalarının ardından Genel Kurulun birinci günü tamamlanmış oldu.

II. GÜN: SÖZ SIRASI DELEGELERDE

Genel Kurul’un ikinci gününde DİSK üyesi sendikaların  başkanları, yöneticileri konuştular.

Birleşik Metal-İş adına konuşan Kocaeli Şube Başkanı Talat Çelik,  Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun protesto edilmesini eleştirdi.

“Bizler taşrada Anadolu’da örgütlenen insanlarız, üyelerimiz içinde her siyasi partiden insan var. Özelde faaliyet yürüten insanlarız. Bugün Tuzla’dan başlayarak Kilimli’ye kadar bütün belediyeleri ele geçirmiş bir bölgede sendikacılık yapan insanlarız. DİSK’i DİSK yapan en temel özellikler var. Bugün DİSK en temel özelliğinden sapmıştır. DİSK yönetimi, DİSK yönetiminden uzak DİSK’i tartışılır hale getirmiştir. Ev sahibiysek birini davet ettiysek ev sahipliği yapmasını bileceğiz. Sevgili genel başkan, delegene hakim olamayacaksan listeni ona göre hazırlayacaksın. Fabrikalarda ne anlatacağız? DİSK yönetim kurulu hata yapmıştır.”

Çelik DİSK’in Kani Beko döneminde siyasileştiği eleştirisini de getirdi.

Çelik dışında Soylu’nun protesto edilmesini eleştiren olmadı. Konuşanların bir bölümü yapılan protestoyu haklı buldu.

Talat Çelik dışında Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’da açıktan DİSK yönetimi eleştirdi.

Küçükosmanoğlu; 2015 1 Mayıs’ında Genel Merkez binasının kapatılmasını, 29 Aralık iş bırakma kararından haberlerinin olmamasını, Genel Kurulu’n beş yıldızlı otelde yapılmasını eleştirdi.

Limter İş Başkanı Kamber Saygılı; Genel sekreterlik ve genel başkanlığa kilitlenmiş bir genel kurul yaşandığını belirterek bu durumu eleştirdi. 

Genel İş delegeleri topluca “İnadına sendika, inadına DİSK!” sloganı atarak salona girip yerlerine oturdular. Lastik İş delegeleri topluca ayağa kalkarak Genel İş delegeleriyle birlikte “İnadına sendika, inadına DİSK!”  sloganı atması iki sendikanın yeni yönetimi belirlemek için anlaştığı gösterisiydi.

III. GÜN: GERGİNLİK VE SEÇİM

Genel Kurul’un III. günü gergin başladı. Mevcut başkan Kani Beko ve Birleşik Metal İş Başkanı Adnan Serdaroğlu DİSK başkanlığı için aday olduklarını, Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu yeniden genel sekreterliğe aday olmayacağını açıklamışlardı.

Adaylığını açıklamak için kürsüye çıkan Arzu Çerkezoğlu; önceki gün Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile görüşme talebinde bulunduğunu belirterek, “Adnan bey ile kendisinin içinde bulunduğu, benim içinde bulunmadığım yönetim kurulu için konuşmak istedik. Adnan bey benimle asla görüşmeyeceğini söyledi. Birbirimizi sevmeyebiliriz de. Hırsızlık mı yaptık? Arsızlık mı yaptık neden bizimle konuşulmuyor? Neden böyle bir tavır gösteriliyor. Solcu olduğumuz için mi kadın olduğumuz için mi?” dedi. Bu sözler üzerine bazı delegeler Çerkezoğlu’ya tepki gösterdi.

Yaşanan gerginliğin ve tartışmanın ardından Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Birleşik Metal-İş delegeleri ile birlikte Sosyal-İş ve Nakliyat-İş delegeleri salonu terk etti. Serdaroğlu, genel başkan adaylığından çekildi.

282 geçerli oyun kullanıldığı seçimde Genel Başkan Kani Beko 257 oy alarak Genel Başkan olurken Arzu Çerkezoğlu da Genel Sekreterliğe seçildi. Yönetim Kurulu’na seçilen kişiler ise şöyle: Aladdin Sarı, Cafer Konca, Cemal Poyraz, Kamber Saygılı, Mustafa Saffet Yahyaoğlu. 

SONUÇ:

DİSK’in 15. Genel Kurul’u; işçi sınıfına yönelik saldırılara karşı ortak mücadele için nelerin yapılması gerektiğinin tartışıldığı, ortak duruşun sağlandığı bir Genel Kurul olmadı. Genel Kurul kimin başkan olacağı, kimin sekreter olacağı tartışmasının damga vurduğu bir Genel Kurul oldu.

15.02.2016

Paylaş