ÜLKER İŞÇİLERİ KAZANDI

Öz Gıda-İş’ten istifa ederek DİSK/Gıda-İş Sendikası’na üye olduktan sonra işten atılan Ülker işçilerinin direnişi 4 ay sonra kazanımla sona erdi.

İşçileri ahlaksızlık, verilen görevi yapmama, amire itaatsizlik gibi gerekçelerle tazminatsız işten atan Ülker patronu, işçilerin ihbar tazminatlarını ödemeyi, 16 aylık ücret tutarında sendikal tazminat ödemeyi, 4 ayın sigorta primlerini ödemeyi kabul etti.

İşçiler “İçeride üyelerimiz var bize gönül vermiş direnişimize değişik biçimlerde destek olmuş, olmaya çalışan işçi arkadaşlarımız var. İçeride kısmen bir rahatlama sağlansa da ağır ve kötü çalışma koşulları devam ediyor. Taşeron sistemi kangren olarak duruyor. Bütün bu koşulları değiştirmek için işçi arkadaşlarımızın yanındayız. Sekiz arkadaşla yaktığımız bu ateş bütün Yıldız Holding Ülker fabrikalarına yayacağız” dediler.

ATAPOL NAKLİYAT’DA SENDİKA DÜŞMANLIĞI

Mersin Uluslararası Liman İşletmeleri’nin (MIP) nakliyat işlerini yapan Atapol Nakliyat, TÜMTİS’e üye oldukları için 12 işçiyi işten çıkardı. MIP yönetim binası önünde bir araya gelen işçiler, sendika yöneticilerinin, demokratik kitle örgütlerinin ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde, atılan işçilerin işe alınması ve sendika hakkının tanınması talep edildi.

GEBZE ARAÇ MUAYENE İSTASYONU’NDA DİRENİŞ

TÜMTİS, Adana, İçel, Hatay, Ordu ve Giresun’dan sonra Tüvtürk’ün Kocaeli araç muayene istasyonlarında da örgütlenme çalışması başlattı. Çoğunluğu sağlayan sendika yetki başvurusunda bulundu.  Ancak Tüvtürk-Tem Kocaeli Araç Muayene İstasyonları İşletim A.Ş, 11 işçiyi işten çıkardı. İşçiler direnişe geçti. 

KAFKAS ŞEKERLEME SENDİKALAŞMA MÜCADELESİ

Bursa’da faaliyet gösteren Kafkas Pasta ve Şekerleme’de Tek Gıda-İş’te örgütlenen işçiler, patronun işten atma saldırısı ile karşılaştı. 4 işçi sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldı. Bunun üzerine işçiler iş bırakma eylemi yaptı.  

Kafkas işçileri, çalışma koşullarının düzeltilmesi için 2014’te sendikalaşmaya karar verdiler. Mayıs 2014’te başlayan sendikalaşma sürecinde beyaz yakalılar dâhil işçilerin yüzde 87’si Tek Gıda-İş’e üye olmuş ve bunun üzerine Çalışma Bakanlığı tarafından da 22 Mayıs 2014’te çoğunluk tespiti yapılmıştı. Ancak işçilerin sendikalaşmasını istemeyen Kafkas patronu, yetkiye itiraz etti ve ardından bu süreçte öncü rol oynayan işçileri işten çıkardı.  İşçilerin eylemleri sürüyor.

CHP’Lİ BELEDİYEDE SENDİKA DÜŞMANLIĞI

Bakırköy Belediyesine bağlı taşeron BYUAŞ firmasında çalışan 3 işçi Belediye-İş 2 No’lu şube de örgütlendikleri için işten atıldı. Sendikaya üye olan bir işçi ise hayvan barınaklarına sürüldü. Belediye-İş 2 No’lu Şube  Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yaptığı basın açıklaması ile işten atma saldırısını protesto etti.

ADORE İŞÇİLERİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Adore Oyuncak ve Eğitim Araçları Fabrikası’nın İstanbul Tuzla'da bulunan deposunda çalışan ve DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası'na üye oldukları için işten atılan 7 işçi açlık grevine başladı. İşten atıldıktan sonra Kadıköy Caddebostan'da bulunan mağaza önünde direnişe geçen işçiler, direnişin 27'nci gününde süresiz dönüşümlü açlık grevine başladı. Sendika üyesi oldukları gerekçesiyle işten atılan işçiler, işe geri alınmak ve alacaklarının ödenmesi talepleriyle direnişlerini sürdürüyor.

DANONE İŞÇİLERİ KAZANDI

Danone’de Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş’ten istifa ederek DİSK’e bağlı Gıda-İş’e üye olan ve “Sözleşme yetkisi işçinin iradesidir” diyen işçilerin fiili mücadelesi kazanımla sonuçlandı. Patron, 5 ay süren direnişin ardından anlaşma yapmak zorunda kaldı. Anlaşmayla yasalarda sözleşme için şart koşulan işkolundaki işçilerin yüzde 1’ini üye yapma şartı da yıkılmış oldu. İlerleyen günlerde yaşanabilecek işten atma tehditlerine karşı birlik içerisinde olmanın önemine dikkat çeken Danone işçileri, sözleşme imzalanana ve resmiyet kazanana kadar sakal bırakma, iş giriş-çıkışlarında bekleme, slogan atma, düdük çalma gibi eylemleri sürdürme kararı da aldı.

MAAŞLARINI ALAMAYAN İŞÇİLERDEN EYLEM 

Zonguldak Kilimli’de üç aydır maaşlarını alamadıklarını söyleyen işçiler, madenden çıkmama eylemi başlattı.  Ailelerin de işçilere destek verdiği eylemi işçiler, 26 saat sonra ücretlerinin ödenmesi ile birlikte sonlandırdı.

MARMARA PARK AVM İNŞAATINDA ÖLEN İŞÇİLER ANILDI

Marmara Park AVM inşaatı şantiyesinde, 11 Mart 2012’de çadırda çıkan yangında 11 işçi öldü. Aradan 3 yıl geçti. Sorumlular yargılanmadığı gibi, suç işçilere çıkarıldı, davanın tek tutuklu sanığı da salıverildi. İş cinayetinin 3. yılında AVM önünden yangının çıktığı yere yürüyen işçi aileleri bir kez daha adalet talebini dile getirdi

Yapılan açıklamanın ardından AVM’nin önünden katliamın yaşandığı alana yürüyen aileler, ölen işçiler anısına fidan dikip, karanfil bıraktılar. Can veren işçilerin anısına bir anıt park yapılması içinde yaptıkları başvuruya yanıt vermeyen Esenyurt Belediyesi’ni inat, anıt parkı diktikleri fidanlarla kendilerinin yaptığını dile getiren aileler, 28 Nisan’ın diğer ülkelerde olduğu gibi iş cinayetlerinde hayatını kaybedenler için anma ve yas günü ilan edilmesini istedi.

MADEN İŞÇİLERİNDEN  İMZA KAMPANYASI

Zonguldak maden işçileri, TTK’nin özelleştirilmesine karşı hakları için imza kampanyası başlattı.

İşçiler kampanyalarında; TTK’nin en kısa sürede ve yeterli sayıda işçi almasını, maden işçileri arasındaki ücret farklılıklarının giderilip eşit işe eşit ücret uygulanmasını, gruplu işçilerin dahiliye getirilmesini, kıdem tazminatının artırılmasını ve TTK’nin özelleştirilmek yerine halka devredilmesini istedi.

İmza kampanyası kent merkezinde ve madenlerde 3 Nisan 2015’e kadar devam edecek.

DORA DİRENİŞİ  

Tüm Emek Sen üyesi oldukları için işten atılan Dora Otel işçilerinin sendikal haklarıyla birlikte işlerine geri dönmek için verdiği mücadelede sürüyor. Her hafta Pazar günleri Dolapdere’de otel önünde buluşan işçiler 25. haftada eylemdeydi.

Dora Otel İşçileriyle Dayanışma Platformu, Talimhane Caddesi’nde toplandı. Yapılan yürüyüşte çevre otellerde çalışan turizm işçilerine seslenen işçiler turizm sektöründeki sömürü koşulları nedeniyle sendikalı olduklarını ve işten atıldıklarını, turizm sektöründeki tüm işçilerin düşük ücretlerle ve ağır sömürü koşullarında çalışmak zorunda bırakıldıklarını, izinlerini kullanamadıklarını, işten çıkış saatlerinin ve tatil günlerinin belli olmadığını, mobbinge ve baskılara maruz kaldıklarını bunlara son verebilmenin tek yolunun örgütlü mücadeleden geçtiğini anlattı.

Mart 2015

Paylaş