METAL İŞÇİLERİ ÖFKELİ

Türk Metal Sendikası’nın MESS ile imzaladığı satış sözleşmesine metal işçilerinin tepkisi sürüyor. 

Bursa’da Bosch işçilerinin kararlı mücadelesi sonucu, Türk Metal MESS sözleşmesinin üzerinde Bosch yönetimi ile sözleşme imzalamak zorunda kaldı.

Sözleşmeye göre ücretlere ilk altı ay yüzde 7 artı 70 kuruş, ikinci altı ay yüzde 7 artı 20 kuruş, üçüncü altı ay enflasyon artı 15 kuruş, dördüncü altı ay için ise enflasyon artı 15 kuruş zam yapıldı.

Renault, Tofaş, Coşkun Öz, Mako ve diğer yan sanayi olan fabrikalarda metal işçilerinin Türk Metal’e tepkisi sürüyor. İşçiler MESS ile imzalanan sözleşmenin yenilenmesini istiyor.

Renault işçileri, Türk Metal’in Bosch’ta imzaladığı sözleşmenin aynısının kendilerine de uygulanmasını istiyor. Talepleri için sendikadan bağımsız temsilcilerini seçen işçiler, işveren temsilcisiyle görüşme yaptı. İşçiler taleplerinin kabul edilmesi için 5 Mayıs’a kadar süre tanıdı.

ADORE İŞÇİLERİ KAZANDI

DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası'na üye oldukları için işten atılan ve 39 gün direnişte olan ve son 15 günde açlık grevi eylemini yapan Adore Oyuncak işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı.   

Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı, işçilere 16 maaş tutarında sendikal tazminat, ihbar ve kıdem tazminatları, yol ve mesai ücretleri ile direnişte geçen günlerin karşılığında ücret ödeneceğini belirtti. Anlaşma protokolle imza altına alındı.   

ZEKİ MENSUCAT’TA DİRENİŞ 

Antep’te Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan Zeki Mensucat fabrikası işçileri, ücretlerine asgari ücrete yapılan zam oranın altında zam yapılmasına tepki göstererek 26 Martta iş bıraktılar. 2 gün devam eden eylemlerinin ardından, patronun zam oranını arttırmayı kabul etmesi üzerine yaklaşık 300 işçi yeniden işbaşı yaptı. 

SF LEATHER DERİ FABRİKASINDA İŞÇİ KIYIMI

Ege Serbest Bölge’sinde kurulu olan ve 400 işçinin çalıştığı SF Leather Deri Fabrikasında işçilerin Deriteks Sendikası’nda örgütlendiklerini duyan patron, 25 Martta 14 işçiyi “performans düşüklüğü” gerekçesiyle işten çıkardı. Sendikalı işçiler üzerinde baskıyı ise arttırdı. İşten atılan işçiler 26 Martta ESB girişinde direnişe geçtiler. Deriteks Sendikası yayınladığı açıklamada, patrona işçilerin sendikal haklarını tanıma ve atılan işçileri geri alma çağrısı yaptı. 

VATAN KABLO’DA DİRENİŞ SÜRÜYOR

Tekirdağ’ Çorlu’da faaliyet gösteren Vatan Kablo’da çalışan işçilerin büyük çoğunluğu kötü çalışma koşulları nedeniyle Şubat ayından itibaren Birleşik Metal İş’te örgütlenmeye başladı. Sendikaya üye olan 11 işçi işten atıldı. İşçiler fabrika önünde direnişe geçti.

İşçiler 17 Nisan’da Çorlu Cumhuriyet Savcılığı önünde işten çıkartılan işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve bu yasa dışı durumun düzeltilmesi için işveren ve işveren vekilleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Atatürk Meydanı’nda toplanan işçiler, sloganlarla atarak Omurtak Caddesi’nden Çorlu Adliyesi önüne yürüdü.

Basın açıklamasının ardından sendika yetkilileri, konuya ilişkin suç duyurusu dilekçesini savcılığa verdi.

TÜVTÜRK’TE SENDİKA DÜŞMANLIĞI

Tüvtürk’ün Kocaeli’de bulunan araç muayene istasyonlarında işçiler TÜMTİS sendikasına üye oldular. Çoğunluğu sağlayan sendika, Tüvtürk’e bağlı TEM Kocaeli Araç Muayene İstasyonları A.Ş.’de yetki başvurusunda bulundu. İşçilerin sendikal örgütlülüğüne engel olmak isteyen TEM yönetimi, önce 11 işçiyi işten attı. Atılan işçilerin direnişe geçmesi üzerine Gebze ve Köseköy istasyonlarında çalışmaya devam eden işçiler direnişçi arkadaşlarına destek verdiler. Fazla mesai dayatmasına karşı çıktılar.  İşveren bunun üzerine iki istasyonda çalışan tüm işçileri işten çıkardı.

5 Nisanda 36 işçi önce fazla mesaiye bırakıldılar, akşam iş bitiminde ise işyerine çağrılan polis eşliğinde işten atıldılar. İşçiler diğer arkadaşları gibi direnişe katıldılar. 

NESTLE İŞÇİLERİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan 295 gündür direnişte olan 28 Nestle Gıda işçisi, Bursa Karacabey'de bulunan fabrikanın önünde açlık grevine başladı.

Patrona açtıkları işe iade davasını kazanmalarına rağmen işe geri alınmayan işçiler, üçerli gruplar halinde dönüşümlü olarak yapacakları açlık grevini, işe geri alınıncaya kadar sürdüreceklerini açıkladı.

İşçiler, 24 saat boyunca fabrikanın önünde kurdukları direniş çadırında nöbete devam edeceklerini duyurdu.  

AÇLIK GREVİ DE YASAK!

Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Yönetimi 23 Martta gerçekleştirdiği basın açıklamasında, OYAK ve İSDEMİR yönetiminin işçilerin sendikal tercihleri konusunda yaptıkları tehditler, baskılar ve işten çıkarmaların devam etmesi halinde 30 Mart’ta açlık grevine başlayacaklarını duyurdu.

Açlık grevi Kaymakamlık tarafından yasaklandı. Gerekçe, milli güvenlik ve kamu düzenin bozulmasına engel olmak ve suç işlenmesinin engellenmesi!

Sendika yönetimi, eylemlerinin yasaklanmasına dair yaptığı yazılı açıklamada, 27 Martta İskenderun Kaymakamlığına dilekçeyle başvuru yaparak açlık grevi için izin istediklerini belirtti. Kaymakamlığın dilekçeye cevap olarak “5442 sayılı İl İade Kanununun 32/A, 32/B, 32/Ç maddelerine istinaden milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmasının, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla 30 Mart 2015 günü yapılacak açlık grevi ve çadır kurulmasının yasaklanmasına karar verilmiştir” dediği ifade edildi.

Nisan 2015

Paylaş