“DARBEYE KARŞI DEMOKRATİK DİRENİŞ” MİTİNGİ

HDP İstanbul’da “Demokratik Siyaset Buluşmaları” kapsamında, “Darbeye karşı demokratik direniş” şiarıyla Bakırköy Halk Pazarı’nda bir miting düzenledi. Mitinge binlerce kişi katıldı.

Mitingde; Grup Munzur, Xero Abbas, MKM sanatçısı Nurcan Değirmenci sahne aldı.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Doğan Erbaş, Aysel Güzel, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Halkların Demokratik Kongresi   Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel birer konuşma yaptılar.

Selahattin Demirtaş yaptığı konuşmada dokunulmazlıkların kaldırılması konusunu da değindi. Şöyle dedi:

“Önümüzdeki günlerde yargılamalarımız başlayacak. Biz yargılanmaktan korkmuyoruz. Çay toplamaya giden Yargıtay Başkanı bizi adil yargılayabilecek mi? Bazı savcılar, hepsi değil, bizi yargılamak için hazırda bekleyenler var, biz de sizi sabırsızlıkla bekliyoruz. Bakalım kim kimi yargılayacak. Yargılama yapamazsınız, AKP’nin komisyonu haline gelmişsiniz. Asıl sanık sandalyesine Saray’daki zatı oturtacağız.”

Polis yoğun önlem almıştı. Miting alanına girmek için üç arama noktasından geçmek gerekiyordu. Her arama noktasında polis gelen kitleyi provoke etmeye çalıştı.   YDİ Çağrı’nın 181. sayısı her arama noktasında keyfi olarak alıkonuldu. YDİ Çağrı çalışanlarının uğraşları sonucu sayımız geri alınabildi.

Kitle dağılırken polis kitleye saldırdı. 50 kişi gözaltına alındı.

YDİ Çağrı çalışanı ve okurları olarak mitinge katıldık. Flamalarımızı açtık. Son sayımız olan sayı 181’in satışını yaptık.

 

Paylaş