BEYAZIT VEZNECİLER’DE BOMBALI EYLEM

Bugün sabah İstanbul Beyazıt'ta Vezneciler otobüs durağı yakınlarında çevik kuvvet otobüsüne bombalı araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda 7'si polis 11 kişi hayatını kaybetti, 3'ü ağır 36 kişi yaralandı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Bugün, saat 08.40 sularında Vezneciler semtimizde yoldan geçen çevik kuvvet polisimizi taşıyan araçlara, araçlı bombalı saldırı yapılmıştır. Bunun neticesinde 7'si polis 4'ü vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Durumu ağır olan 3 kişinin tedavisi devam ediyor" açıklaması yaptı.

Bu eylem üzerine kısaca şöyle düşünüyoruz:

*Bu eylem kim tarafından, hangi gerekçeyle yapılmış olunursa olsun kör bir terör eylemidir. Bu eylemi kınıyoruz.

*Gerekçe ne olursa olsun, kim yaparsa yapsın, hedefin doğru belirlenmediği, halkın zarar gördüğü  her türlü kör terör eylemlerini reddediyoruz.

*Bu tür terör eylemleri hakim sınıflara, faşist devlete yarar. “Teröre karşı mücadele” verdiğini söyleyen devlete, hükümete koz verir.

*Bombalı saldırıda sivil insanlar da ölmüş ve yaralanmıştır. Bombalı aracın patlatıldığı yer, trafiğin yoğun olduğu, öğrencilerin üniversiteye gitmek için güzergah olarak kullandığı, turistlerin gezdiği vb. bir yerdir. Burada yapılacak bir eylemden sivillerin zarar görmemesi mümkün değildir.  

*Kuzey Kürdistan’da sömürgeci faşist devletin barbar savaşına yanıt; Türkiye’de halkın zarar gördüğü bombalı eylemler olmamalıdır. Bu eylemler Türkiye’de halkları ulusal harekete yakınlaştırmaz, tam tersine uzaklaştırır.

*Devrimci çalışmada temel sorun; işçilerin, emekçilerin bilinç ve örgütlenme seviyelerini ilerletmek, devrime yakınlaştırmak olmalıdır. Devrimci faaliyette her türlü çalışma, yapılacak eylemler, kullanılacak taktik vb. işçilerin, emekçilerin bilinç ve örgütlenme seviyelerini ilerletecek, devrime yakınlaştıracak düzeyde olmalıdır.  İstanbul Beyazıt Vezneciler’de yapılan bombalı eylem ve benzeri eylemlerin, işçilerin emekçilerin bilinç ve örgütlenme seviyelerini ilerleten değil, gerileten bir faktör işlevi gördüğü açıktır.

*Görünen Kuzey Kürdistan’da savaş sürdüğü sürece bu tür eylemler sürecektir. At izi ile it izinin karışmaması için de bu savaşın biran önce bitmesi elzemdir.

Savaşa son! Barış hemen şimdi! Şiarı yakıcılığını korumaya devam ediyor…

07.06.2016

Paylaş