BERLİN’DE 1 MAYIS

125 yıldır dünya çapında 1 Mayıs kutlanıyor. 1 Mayıs, burjuvaziye karşı isyan bayrağını kaldırılmasının  adıdır. 1 Mayıs kutlamalarını engellemeyenler, 1 Mayıs’ın içeriğini değiştirerek,

saptırarak 1 Mayıs’a güya sahip çıkmaya çalışıyor! Sistem partileri, sendika ağaları ve burjuvazinin kimi savunucuları, 1 Mayıs kutlamalarında boy gösteriyor!  İşçi sınıfının kapitalizmin temellerine yönelebilecek mücadelesini engellemek, 1 Mayıs’ın kavga, direniş ve mücadele günü olduğunu unutturmaya çalışıyorlar! İşçi bayramı, sokak eğlenceleri adı altında yeme içme ve alkol tüketme bayramına dönüştürüldü. Berlin’de Kreuzberg semtinde her yıl yapılan ve bu yıl 45 bin kişinin katıldığı yeme içme ve alkol tüketme eğlencesine 1 Mayıs sokak eğlencesi adı verilmektedir. Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) düzenlediği yürüyüş sonrasında, Brandenburg Tor Meydanında eğlence yapılmaktadır. Bu eğlencede yenilip içilmekte, alkol tüketilmekte ve küçük burjuvazi iyi para kazanmaktadır. Bu eğlenceler ve DGB’nin yaptığı 1 Mayıs kutlamalarının 1 Mayıs’ın içeriği ile hiçbir ilgisi yoktur. Sendika ağaları, "Geleceğin işini biz düzenliyoruz" parolasını bu yıl öne çıkardılar.

1 Mayıs 2015’te Berlin’de iki ayrı yürüyüş yapıldı. Sendika ağalarının yürüyüşü ve devrimci 1 Mayıs yürüyüşü. Her iki yürüyüşün içeriği birbirinden farklı idi. Almanya’yı “Büyük Koolisyon” yönetiyor. Yani Sosyal Demokratlarla, Hiristiyan Demokratlar. Alman Sendikalar Birliği ise büyük koolisyon ile el ele bir politika yürütüyor. DGB yürüyüşü Hackescher Markt’da saat saat 10.00 da başladı. Bu yıl DGB’nin 1 Mayıs parolası, "Geleceğin işini biz düzenliyoruz" idi.  Sendika kortejlerinin arkasında göçmen örgütleri kortejlerini oluşturdu. Yürüyüş Brandenburger Tor Meydanı’nda yapılan mitingle son buldu. Alman Sendikalar Birliği Başkanı Reiner Hoffmann, asgari ücret uygulamasıyla ilgili işverenin öne sürdüğü gerekçelerin tamamen saçma olduğunu söyledi. Hoffmann, "Asgari ücretin sulandırılmasını kabul etmeyeceğiz" diye konuştu. Rainer Hoffmann,  toplumda işin değeri üzerine bir tartışmanın açılmasını da istedi. Yapılan konuşmaların ana teması, birlik partilerinin asgari ücretle ilgili değişiklik planlarına itirazdı. Almanya'da her alanda ücretlerin artırılması talep edildi. Resmi rakamlara göre Almanya'da çalışanların yüzde 20'si düşük ücretli işlerde çalışıyor.

Akşam saatlerinde saat 19.00’da devrimci 1 Mayıs yürüyüşü başladı. Bu yıl devrimci 1 Mayıs yürüyüşünün şiarı “her yerdeyiz ve her şeyi istiyoruz” idi. 1 Mayıs’a yapılan çağrıda şunlar söyleniyordu:

“Bu yıl da 1 Mayıs’ta, her 1 Mayıs’ta olduğu gibi sokakları dolduruyoruz. İstediğimiz çok şey var. İstediklerimiz, yani sahip oldukları, her gün bizden çaldıklarıdır. Her şeyi istiyoruz.

Şunu artık anlamamız gerekiyor, sınıf mücadelesi ya da sömürü hakim sınıflar yalnızca kötü kalpli insanlar olduklarından gerçekleşiyor değil. Bugün ömümüzde duran en büyük sorunun bu sistemin kendisinde olduğunu biliyoruz. Sürekli daha fazla kâr elde etmeye ve rekabete dayalı bu sistem giderek artan sömürünün en büyük sebebidir. Şirketler birbirleriyle yarışmak, kâr oranlarını artırmak, sahip oldukları ekonomik gücü elde tutmak ve pazardaki alanlarını genişletmek istedikleri için sömürerek semirmeye devam ediyorlar. Nüfusun yalnızca yüzde birini oluşturdukları halde tüm dünya kaynaklarının yarısını elinde tutanların yol açtığı ekonomik kriz yine kemer sıkma politikalarıyla bizim ve diğer kardeşlerimizin üzerine yükleniyor. Bugün Avrupa ve ABD’nin en büyük pazarlarından biri olan silah ticaretinin yalnızca bir parçasını oluşturduğu agresif dış politikaların mağduru olan milyonlarca insan kaçmak istediklerinde yüzlerine kapılar kapatılıyor. Yalnızca 1 ayda 1000’in üzerinde insan denizlerde boğuluyor ve politikacılardan duyduğumuz şey hep aynı: “Yapacak bir şey yok!”

Evet, onların bizim için yapacak bir şeyi yok, bunu onlardan daha iyi biz biliyoruz. Asıl bizim yapacak çok işimiz var. Bugün bizlerin, yani %99’un, giderek artan bu sömürü düzenini değiştirmek için gereken güce sahip olmadığı doğru değil. Hala her yerdeyiz, hala %99’uz, ve hala yüzde biri daha da zengin etmek uğruna çalışmaya, istemediğimiz ya da sağlığımız için zararlı olan işleri yapmaya, ömür boyu borç ödemeye ya da yaşadığımız yerleri terk etmeye zorlanıyoruz. Sırf daha fazla kâr etmek uğruna çevreye ve çoğunluğa zarar veren anlaşmalara imza atan bu kesimi ve arkalarını yasladıkları uluslararası kuruluşları durdurmak ve başka bir dünya kurmak bizim elimizde. Kolay bir iş değil, ama ya durduracağız, ya da yavaş yavaş yok olacağız. Bunu yapmamız için gereken ilk adımlar önümüzde duruyor: örgütlenmek ve harekete geçmek!“

Kreuzberg semtindeki Spreewaldplatz Meydanı'ndan başlayan ve yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı yürüyüşte, Alman polisi yoğun güvenlik önlemleri almıştı. Polis bazı binaların çatısından kamera kaydı yaparken, havadan da helikopterle yürüyüş korteji  takip edildi.  Devrimci 1 Mayıs çağrısı, içeriği ve taşınan pankartlar devrimci idi.   Yürüyüşün en önünde “her yerdeyiz ve her şeyi istiyoruz” pankartı taşındı. Lausitzerplatz'ta sona eren yürüyüşün ardından polis 17 kişiyi gözaltına aldı. 

Devrimci 1 Mayıs’ın hazırlık komitesinde Herşeye Rağmen’de vardı. Devrimci 1 Mayıs yürüyüşüne, Herşeye Rağmen (Trotz Alledem) taraftarları, “Krizler ancak devrimle ortadan kaldırılır”   pankartı ile bir kortej oluşturarak katıldı. Herşeye Rağmen taraftarları yürüyüşte, 1 Mayıs bildirisinin dağıtımını ve gazete satışı yaptı. Ayrıca yürüyüş güzergâhı boyunca (Türkçe ve Almanca) iki konuşma yaptı.

1 Mayıs kapitalizme karşı, isyan, direniş ve mücadele günüdür. Kapitalizme, savaşa, krize ve sahte 1 Mayıs savunucularına karşı mücadele etmek günümüzün acil görevidir. Gerçek komünizm savunucularının  en zayıf dönemlerini yaşadığı günümüz dünyasında, devrimci 1 Mayıs’ın gerçek içeriğini savunmak ve sendika ağalarının maskelerini indirmek görevdir. 1 Mayıs’ın  içeriğinin boşaltılarak sokak eğlencelerine dönüştürülmesi ve  1 Mayıs’ın yeme içme, alkol tüketme partilerine  dönüştürülmesinin 1 Mayıs’ın ruhu ile hiçbir ilgisi yoktur. Devrimci 1 Mayıs’ın çağrısı, taşınan pankartlar ve yapılan konuşmaların içeriği devrimci idi.  1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak. 1 Mayıs’ın kızıllığının karartılmasına karşı mücadele etmek görevdir.

02.05.2015

Berlin’den YDİ Çağrı Okuru

Paylaş