BASKIN ERKEN SEÇİM

Devlet Bahçeli 17 Nisan Salı günü MHP grup toplantısında yaptığı konuşmada tarih vererek erken seçim çağrısı yaptı. Erken seçim çağrısı gündeme bomba gibi düştü. 18 Nisan Çarşamba günü Erdoğan Devlet Bahçeli ile görüştü. Görüşmenin ardından Başbakan Binali Yıldırım ve AK Parti MYK üyeleriyle toplantı yapan Erdoğan erken seçim tarihini 24 Haziran olarak açıkladı.

Erken seçim AKP’nin planında yoktu. AKP için 2017 kendi içlerini düzeltme yılı, 2018 yatırım yılı, 2019 seçim yılı idi. Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısının ardından, Erdoğan AKP grubunda yaptığı konuşmada seçimlerin zamanında 3 Kasım 2019‘da yapılacağını açıkladı.

Ne oldu? Ne değişti? Neden  baskın erken seçim yapılıyor?

Bahçeli’nin ve Erdoğan’ın konuşması incelendiğinde baskın erken seçime gidilmesinin ipuçları konuşmalar içinde var.

Bahçeli’nin konuşmasından:

“Türkiye’nin 3 Kasım 2019’a kadar dayanması kolay değildir. 3 Kasım 2019’a kadar ulaşmak her dakika zorlaşmaktadır.  … Türkiye’nin, ABD, Fransa, İngiltere ile ilgili kurulan ilişkiler değişime uğramıştır. Ülkemizin cumhurbaşkanlığı sistemine acilen geçmesi acil bir hal almıştır. 31 Mart Mahalli idareler seçiminden sonra neyle muhatap kalacağı belli değildir. Mahalli idareler seçimlerindeki kutuplaşmaların 3 Kasım’a nasıl yansıyacağı az çok malumunuzdur. …

… önümüzde ülkemiz ve milletimiz aleyhine olabilecek bir siyasi gündem ve seçim süreçleri vardır. … Bu işi daha fazla uzatmanın anlamı yoktur. Kaosa oynayanların oyunlarını bozmak şarttır.”

Erdoğan’ın konuşmasından:

"Cumhurbaşkanıyla hükümetin uyumlu çalışması sayesinde ciddi bir sorun yaşanmıyor gibi gözükse de eski sistemin hastalıkları attığımız her adımda karşımıza çıkabilir. Buna rağmen bizim tercihimiz hep milletimize verdiğimiz taahhüde uygun şekilde 2019 Kasım'ındaki seçimlere kadar dişimizi sıkmaktan yana oldu. Ancak gerek Suriye'de yürüttüğümüz sınır ötesi operasyonlar, gerek Suriye ve Irak merkezli olarak bölgemizde yaşanan tarihi önemdeki hadiseler, Türkiye'nin bir an önce belirsizlikleri aşmasını zorunlu hale getirmiştir. Ülkemizin geleceğine yönelik kararların daha güçlü şekilde alınabilmesi ve uygulanabilmesi için yeni yönetim sistemine geçiş giderek aciliyet kesbetmeye başlamıştır."

Bahçeli’nin erken seçim tarihi olarak önerdiği 26 Ağustos yerine, 24 Haziran’da milletvekili seçimi ve Cumhurbaşkanı seçimi birlikte yapılacak.

Ortadoğu’da yaşanılan gelişmeler, Suriye savaşı, devletin içeride ve dışarıda yürüttüğü savaş, OHAL, hükümete karşı olan her türlü toplumsal muhalefetin baskı altına alınması, uygulanan koyu faşizmin, kutuplaşmanın artması  vb. vb. etkenler/gelişmeler sonucu; AKP ve MHP’nin “3 Kasım 2019’a kadar” dayanma sorunu olduğu anlaşılıyor. 1 yıl 7 ay bekleme yerine, seçimler öne çekilerek “Cumhur ittifakı”nın seçimlerde çoğunluğu sağlaması garanti altına alınmak isteniyor. Diğer yandan referandum ile anayasal hale gelen Türk tipi başkanlık sisteminin biran önce devreye girmesi isteniyor.

Erken seçim tarihinin açıklanmasının ardından Meclis Genel Kurulu'nda, OHAL'in 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi kabul edildi. Erken seçim OHAL altında yapılacak.

OHAL yasal olarak kağıt üzerinde olan demokratik hakların resmen askıya alınmasıdır. OHAL’de hakların ortadan kaldırılmasına karşı itiraz hakkı da yoktur. Kağıt üzerinde demokratik haklar yoktur. Durumun bu olduğu ve sürdüğü şartlarda, belli burjuva demokratik hakların ortadan kaldırıldığı, OHAL altında yapılacak seçimlere katılmak doğru değildir. OHAL şartlarında yapılacak bir seçim meşru değildir. OHAL şartlarında yapılacak bir seçim reddedilmelidir.

Seçime katılıp, sonuç istenilen sonuç olmayınca seçimler meşru değildir, OHAL vardı denilemez. OHAL altında yapılacak seçimin sonucu baştan bellidir. Biz bu oyunda yokuz/olmayacağız…

18 Nisan 2018

 

Paylaş