BAKIRKÖY’DE “İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ” MİTİNGİ

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri,  “İnsanca yaşamak istiyoruz” şiarıyla Bakırköy Halk Pazarı'nda, 8 Aralık Pazar günü miting yaptı.

Miting için Bakırköy Dikilitaş’ta toplanan sendikalar, siyasi parti, demokratik kitle örgütleri, devrimci gruplar kortejler oluşturarak Pazar alanına yürüdü.

Mitinge genel olarak katılım, özellikle de sendikaların katılımı düşüktü.  

Asgari ücret görüşmelerinin başladığı bu süreç de, mitingde öne çıkan slogan ve pankartlar, ekonomik kriz, asgari ücret ve işsizlik ile ilgiliydi.

Bir grup arkadaşımız propaganda için mitinge katıldı.

Yeni İşçi Dünyası Kasım sayısı, Yeni Dünya İçin Çağrı sayı 197’nin dağıtımını ve satışını yaptık. Polis miting alanına YDİ Çağrı sayı 197’yi, sayının kapağında yer alan “Savaş kimin savaşı” başlığını ve görseli gerekçe göstererek miting alanına sokmamıza izin vermedi. Keza yelken flamalarımız demir sopalı olduğu –gerçekte alüminyum- gerekçesi ile miting alanına alınmadı.

Asgari ücret için konfederasyonlar Türk-İş 2 bin 578 lira, DİSK ise 3 bin 200 lira olmasını talep ediyor. Bu miktarı da ‘İnsanca Yaşayacak Ücret’(!) olarak sunuyorlar.

Kapitalizmde ‘İnsanca Yaşayacak Ücret’ olmaz. Ücretli emek sömürüsü temeline dayalı kapitalizmde geçim düzeyinde ücret için mücadele edilmeli. Asgari geçim düzeyi ise ‘yoksulluk sınırının’ altında olmamalıdır.

‘İnsanca Yaşayacak Ücret’ ancak sosyalizmde mümkündür. Sosyalizm için mücadele etmeliyiz.

8 Aralık 2019

 

 

  

 

Paylaş