BAKIRKÖY’DE 1 MAYIS!

İşçi sınıfının birlik, mücadele, dayanışma günü 1 Mayıs İstanbul Bakırköy Halk Pazarında onbinlerin katılımıyla kutlandı.

Marmara Forum, Dikilitaş ve E5 İncirli olmak üzere üç ayrı kolda toplanan sendika, meslek örgütü, siyasi parti, demokratik kitle örgütü, dergi çevreleri vb. kortejler oluşturdu. Kortejler üç arama noktasından geçerek alana girdi.

Sol’un önemli bir bölümünün AKP, Erdoğan iktidarını geriletme adına, CHP’nin kuyruğuna takıldığı bir dönemde, egemenler arasındaki iktidar dalaşından bağımsız sınıf mücadelesi yürütme noktasında ortaklaştığımız KöZ ile 1 Mayıs’ta ortak pankart arkasında Dikilitaş kolunda birlikte yürüdük.
“Ne cumhur ittifakı ne millet ittifakı ! Tek yol devrim!” ortak pankartı arkasında YDİ Çağrı korteji, arkasında KöZ yürüdü. Her kortej kendi sloganlarını atmasının yanı sıra ortak sloganlar da atıldı.
“Ne cumhur ne millet, tek yol devrim!, Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!, Özgürlük savaşan işçilerle gelecek!, Yaşasın devrimci dayanışma!, Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!”
“Çaresiz değiliz! Çare işçilerin, emekçilerin, halkın iktidarında!” pankartı yanı sıra YDİ Çağrı, Yeni Kadın Dünyası, ICOR flamaları taşıdık.
1 Mayıs’ın içeri ve önemi ile ilgili ajitasyon konuşmaları yaptık.

Alana kortejlerin girişi devam ederken miting başlatıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, TMMOB Başkanı Emin Koramaz, TTB Başkanı Sinan Adıyaman konuştu.

1 Mayıs koordinasyonu ortak açıklaması Kürtçe ve Türkçe okundu.

CHP’nin sol, sendikalar üzerindeki etkisi 1 Mayıs’a da yansıdı. CHP kitlesel bir şekilde 1 Mayıs’a katıldı.
1 Mayıs Koordinasyonun ortak hazırladığı programda yer almamasına rağmen, Ekrem İmamoğlu sahneden konuşma yaptı.
CHP’nin sol üzerindeki etkisine karşı, Sol’un önemli bir bölümünün CHP’nin peşine takılmasına karşı, egemenlerden bağımsız sınıf mücadelesinin, devrim mücadelesinin sürdürülmesi noktasında; bu konuda ısrarlı olan devrimci gruplarla eylem birlikleri kurmak, ortaklaşmak acil ihtiyaçtır. Bu noktada 1 Mayıs’ta KöZ ile ortak pankart arkasında birlikte yürümeyi olumlu ve doğru buluyoruz. Bu adımın sürdürülmesi ve genişletilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

1 Mayıs 2019

 

 

  

Paylaş