ASKERİ DARBE GİRİŞİMİ BASTIRILDI

12 Eylül askeri faşist darbesinden 36 yıl sonra, ordu içinde cuntacı bir grup askeri darbe girişiminde bulundu.  

12 Eylül darbesi emir komuta zinciri içinde yapılmıştı. Emperyalistler, büyük burjuvazi darbeyi istemiş, desteklemişti. Darbe esas olarak ‘sol’a karşı yapılmıştı. Ezilenlerin gelişen mücadelesi bastırılmış, örgütlü devrimci harekete ağır darbe vurulmuş, “bozulan düzen yeniden tesis” edilmişti.

15 Temmuz askeri darbe girişimi emir komuta zinciri içinde değil cuntacı bir grup tarafından gerçekleştirildi. Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar cuntacılar tarafından gözaltına alındı. Akar sabah saatlerinde yapılan operasyonla kurtarıldı. TSK’nın büyük çoğunluğu darbe girişimine katılmadı.

Hükümet, Cumhurbaşkanı RT Erdoğan darbe girişimine karşı TSK’nın darbeye katılmayan kesimi ile birlikte, polis teşkilatı ve esas olarak AKP’nin seçmen kitlesini sokağa dökerek darbe girişimini şiddetle, kanla bastırdı.

15 Temmuz Askeri darbesinin kronolojisi

Dün akşam saatlerinde ordu içinde (Türk Silahlı Kuvvetleri)  cuntacı bir grup, Genelkurmay Başkanlığı'na akredite gazetecilere gönderdiği e-mail ile ülke yönetimine el koyduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, darbe girişimi üzerine Marmaris'teki tatilini keserek İstanbul’a hareket etti. Emir komuta zinciri dışında hareket eden ordu içindeki cuntacı grubun emriyle askerler Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü kapattı. Uçakta CNN Türk canlı yayınına bağlanan Erdoğan yaptığı açıklamada, "Tüm milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum, milletçe meydanlarda toplanalım, toplarıyla, tanklarıyla ne yapacaklarsa yapsınlar" dedi. Erdoğan’ın çağrısının ardından TRT binasını basan askerler, spikere darbe bildirisini okuttu. Açıklamada, "Cumhurbaşkanı gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde; Yurtta Sulh Konseyi ülke yönetimine el koydu!" dendi. Ankara'da TBMM binası bombalandı, Meclis'te grubu bulunan dört partiden milletvekilleri nöbet tuttu. TBMM Başkanı İsmet Kahraman, Meclis'i bugün olağanüstü toplantıya çağırdı. Darbe girişiminde bulunan cuntanın emrindeki helikopterler ve savaş uçakları Genelkurmay önünde vatandaşların üstüne ateş açtı. Ankara Valiliği, Gölbaşı Özel Harekat Merkezi'ne havadan yapılan bombalı saldırıda 17 özel harekat polisinin öldüğünü duyurdu. Ankara Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT Kampüsü'nde görevli 2 personel öldürüldü. Gölbaşı Savcılığı, Ankara'daki olaylarda toplam 42 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok kentte insanlar darbe girişimine karşı sokağa döküldü. Cami hopörlerinden sela okundu. Ezan okundu. Halk darbeye karşı sokağa çıkmaya çağrıldı. İstanbul ve Ankara'da yer yer çatışma sesleri duyulurken, asker Doğan Medya Center'ı basarak Hürriyet'in basılmasına engel oldu, CNN Türk'ün yayınını kesti. İstanbul'da gece boyunca jetler alçak uçuş yaptı, yaşanan sonik patlamalar nedeniyle Taksim'deki binaların camları kırıldı. Erdoğan, saat 04:00 sularında İstanbul Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı.  

CNN Türk, yaklaşık 1 saatin ardından yeniden yayına başladı. Bir saat kesilen Digiturk yayını da tekrar başladı.  

İçişleri Bakanlığı darbe teşebbüsünde bulunan 29 albay, 5 generalin görevden alındığını açıkladı.
Bakanlığın açıklamasında toplam 754 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun gözaltına alındığı belirtildi. 

(http://t24.com.tr/)

Darbeye hayır!

Askeri darbelere, darbe girişimlerinin karşısında olmalıyız. Egemenler arasındaki iktidar mücadelesinde taraf tutmamalı, şu veya bu kanadın yedeğine düşmemeliyiz. Biz ne Gülen cemaatinin,   ne AKP hükümetinin,   ne de Kemalist bürokrat burjuvaların yanında olmamalıyız. Bizim tarafımız alternatifimiz bellidir. İşçilerin, emekçilerin safında faşist devleti yıkacak işçi sınıfı önderliğinde demokratik halk devrimi alternatifi için mücadele etmeli, örgütlenmeliyiz.

İktidar mücadelesi yürüten egemen sınıfların kanatlarının birbirinden hiçbir farkı yoktur. Bunların hepsi işçi, emekçi düşmanıdır. Al birini vur ötekine!

Demokrasi sahtekarlığı…

AKP Hükümeti, RT Erdoğan darbe girişimine karşı “halkı sokağa çıkmaya, demokrasiye sahip çıkmaya” çağırdı. Hak mücadelesi yürüten işçilerin, emekçilerin sokağa çıkmasını istemeyen, çıkanları biber gazı, faşist terörle engelleyen hükümetin kendisine darbe yapıldığında halkı sokağa çağırması sahtekarlıktır. Kuzey Kürdistan Türkiye’de demokrasi yoktur. T.C devleti, bu düzen faşisttir. AKP hükümeti Kürdistan’da savaş yürütüyor. Faşist terör estiriyor. Faşizmi uyguluyor.

Darbe girişimi olmayan “demokrasiye” karşı yapılmamıştır. İktidar mücadelesi yürüttükleri AKP hükümetini yıkmak için yapılmıştır.

Biz “demokrasiye” karşı darbe yapıldığı için değil, genel olarak askeri darbelere karşı olduğumuz için darbeye hayır diyoruz. Biz faşist devlet yapılanmasına, düzenine karşı olduğumuz gibi askeri darbeye de karşıyız.

Askeri darbeye karşı çıkmak, mücadele etmek, sokağa çıkmak; egemenler arasındaki iktidar dalaşın parçası olmadan doğrudur.

Kurtuluş devrimde!

Darbeleri, darbe girişimlerini engellemenin yolu, bu faşist düzenden kurtulmanın yolu; işçi sınıfı önderliğinde sosyalizmin yolunu açacak olan demokratik halk devrimidir.

Egemenlerin iktidar mücadelesinden bağımsız, hastalıklı bir hal alan kutuplaşmadan bağımsız siyaset izleyelim, mücadele edelim, örgütlenelim!

16 Temmuz 2016

 

Paylaş