ANKARA KATLİAMI AVUSTURYA’NIN BREGENZ ŞEHRİNDE LANETLENDİ!

Ankara’da barış için bir araya gelen kitle içinde iki ayrı bomba patladı, resmi olarak açıklanan rakam 97 kişinin hayatını kaybettiği yönündedir.   Bölgemizde bulunan demokratik kitle örgütleriyle bir araya gelerek 97 insanımızın hurharca katledilmesini lanetleme mitingi düzenlendi.

Mitinge katılan 350 kişilik kitle oldukca öfkeliydi. Öfkeleri attıkları sloganlardan belli oluyordu. Faşizme karşı omuz omuza! sloganını atarken kararlılığı gözlerinden okunuyordu. Sloganlar oldukca gür ve hep bir ağızdan atılıyordu. Mitingi düzenleyen dergi  çevreleri taraftarları adına konuşma yapıldı. Kitle dernekleri de kendi adlarına konuşmalarını gerçekleştirdi. Komşu ülke Almanya’dan da katılımlar vardı. Konuşmaların ortak noktası bu saldırının ‘barış isteyenlere  karşı, barışa karşı olanlar tarafından yapıldığı,  HDP’ye yönelik bir saldırı olduğu, esas  bu saldırının sorumlusunun da faşist T.C devletinin olduğudur‘.

Konuşmacıların hepsi konuşmalarını bitirdikten sonra Gündoğdu Marşını söyleyerek mitingi bitirdiler. Mitingi düzenleyenler kurumlar: Vorarlberg Alevi Kültür Merkezi, Vorarlberg Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Vorarlberg Özgür Gelecek okurları ve Vorarlberg YDİ Çağrı okurları.

Mitingi destekleyen kurumlar: Friedrichshafen Alevi Kültür Merkezi, Ravensburg Alevi Kültür Merkezi, MLPD ve Sosyalist Gençlik.

 

YDİ Çağrı okurları adına da bir konuşma yapıldı. Bu konuşmayı aşağıda okurlarımıza sunuyoruz:

 

BARIŞ YİNE BOMBALANDI!

DİSK, KESK, TMMOB, TTB'nin düzenlediği: SAVAŞA İNAT BARIŞ HEMEN ŞİMDİ! Mitingi kana bulandı! Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen barış gönüllüleri, barış sevdalıları Ankara Gar önünde, 'Savaşa inat barış hemen şimdi' diyeceklerdi. Kitle yürüyüşün başlamasını bekliyordu. Çoşkulu bir kalabalık vardı. Toplanmaya başlayan kitle, omuz omuza halaya durmuş, hep bir ağızdan savaşa inat barış diye haykırırken, HDP’lilerin yoğun olarak etkilendiği iki ayrı noktada üçer saniye arayla iki bomba patladı, bir anda ortalık kan gölüne döndü.   

Savaşa inat barış hemen şimdi mitinginde, barışı haykırmak isteyen insanlara kanlı, bombalı saldırıyla cevap verdiler. Çok sayıda barış savunucusu insan yaşamını yitirdi, çok sayıda da yaralı var.

Bu katliamı lanetliyoruz. Bu katliamın siyasi sorumlusu faşist T.C devleti ve onun hükümeti AKP'dir. 7 Haziran seçim öncesinde HDP'nin Dıyarbakır mitinginde bombalı saldırı gerçekleşti. AKP 7 Haziran seçimlerinde tek başına hükümet olamayınca savaş politikasını devreye soktu.

Kuzey Kürdistan/ Türkiye'nin Varto, Cizre, Nusaybin, Dıyarbakır vb bir dizi şehirlerinde sokağa çıkma yasağı ilan etti.  AKP'ye oy vermeyen kitle üzerinde devlet terörü yoğun olarak estirildi.

AKP 1 Kasım seçimlerinde tek başına iktidar olmak için HDP'ye yoğun olarak saldırmaktadır. Amaç HDP'yi baraj altında bırakmak ve HDP'nin çıkartacağı Milletvekillerini kendi hanesine yazmaktır.

Faşist T.C devletinin Cumhuru R. T. Erdoğan: 'Birliğimize kasteden saldırıyı kınıyorum kardeşliğimize geleceğimizi hedef alıyor', açıklaması tam bir timsah gözyaşıdır.  

Yine iktidar partisinden Burhan Kuzu‘ nun açıklaması ise ‘millet kaosu seçti‘ şeklindedirBu açıklama şöyle okunmalı bize oy vermediğiniz sürece sizler katledileceksiniz.  

Bu katliam savaşı sürdürmek isteyen barış istemeyen güçlerin eseridir. Bu katliamın gerçek faali kim olursa olsun bu saldırı halkların barış talebine verilen yanıttır. Amaç Kuzey Kürdistan’da yeniden başlayan savaşı sonlandırmaya yönelik tüm girişimleri boşa çıkarmaktır. Halkları kanlı bir iç savaşa sürüklemek, kaos ortamı yaratmaktır.Kandan savaştan beslenenler katliam yaptılar. KCK'nın pazar günü tek taraflı çatışmasızlık ilan etmesini istemeyen, savaş isteyen güçler katliam yaptılar. Bu faşist devletin tarihi katliamlar tarihidir. Katliam sayfasına yeni bir katliam eklendi. Tüm katliamların hesabı bir gün mutlaka devrimle sorulacak. Acımız ve öfkemiz büyük! Acımızı ve öfkemizi katliamcı devleti yıkma mücadelesine dönüştürelim! İnadına barış, inadına kardeşlik demeye devam edeceğiz!

Katlaim kandan savaştan beslenen güçlerin provokasyonudur. Katliamlara inat barış talebinde ısrar edelim. Provokasyonlara gelmeyelim. Savaşa hayır barış hemen şimdi. İnadına barış. Kan, zülüm, işkence işte faşist T.C!

Vorarlberg YDİ Çağrı okurları

10.10.2015

Paylaş