AMED’DE GÖRKEMLİ NEWROZ

Amed günler öncesinden Newroz’a hazırlanmıştı. Bu yılda Öcalan’ın Newroz kutlamalarına göndereceği mesajda söyleyecekleri merak ediliyordu.

21 Mart sabahı Newroz alanına kitle akmaya başladı. Kolluk güçleri yoğun önlemler almıştı. Alan girişinde, polis tarafından arama noktası oluşturulmuştu.  Newroz Tertip Komitesi’nin belirlediği görevlilerde alan girişinde arama yapıyordu.   Amed’in tüm seyyar satıcıları alanda ki yerlerini almışlardı. Sadece gıda maddeleri değil, kıyafetten çocuk oyuncağına kadar çok çeşitli ihtiyaç malzemeleri de alandaki tezgahlarda satıldı. Gün boyu, çiğ köfteler yoğuruldu, gözlemeler açıldı. Oteller dolup taştı.   Newroz artık ekonomik bir pazar alanı da oluşturmuş durumda. Soğuk hava, halkın kutlamalara katılmasına engel olmadı. Amed Newrozu’na diğer illerden ve yurtdışından da yoğun katılım vardı.

Birçok Kürt kadını ulusal kıyafetleri ile alandaydı. Kürt gençleri ise daha çok „gerilla kıyafeti“ olarak bilinen „şalu şepik“ ile alanda yerlerini almışlardı. Sahnede yapılan programın yanı sıra, alanda da davul zurna eşliğinde halaylar çekildi.

Öcalan’ın mesajının Kürtçesini Pervin Buldan, Türkçesini de Sırrı Süreyya Önder okudu. Haftalardır beklenen Öcalan’ın mesajında,  28 Şubat'ta Dolmabahçe'de hükümet ile HDP'nin yaptığı ortak toplantıda açıklanan 10 maddelik deklarasyon temelinde mesajlar verdi. Öcalan, PKK kongresinin ne zaman toplanması gerektiği konusunda bir açıklamada bulunmadı. Öcalan, "Tarih ve halklarımız bizden dönemin ruhuna uygun bir demokratik çözümü ve barışı talep etmektedir. Bu temelde tarihi Dolmabahçe sarayında, hepimizce resmen ilan edilen on maddelik deklarasyon temelinde yeni bir süreci başlatma görevi ile karşı karşıyayız" dedi.

Öcalan, "deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı yaklaşık kırk yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim. Umarım ilkesel mutabakata en kısa sürede varıp parlamento üyeleri ve İzleme Heyeti'nden teşkil edilen bir hakikat ve yüzleşme komisyonundan geçerek bu kongreyi başarıyla realize etme durumunu yaşarız. Bu kongremizle birlikte artık yeni dönem başlamaktadır" ifadelerini kullandı. Kırk yıldır sürdürülen silahlı mücadele sonlandırılacak! Yeni dönemin ruhuna uygun olarak politikalar geliştirilecek. Anlaşılan Dolmabahçe mutabakatında anlaşma sağlanan konularda hükümetin adım atması bekleniyor. İzleme komisyonu oluşturulacak. Hakikat ve yüzleşme komisyonu oluşturulacak. Hükümetin attığı, atacağı adımlar sonucu, PKK kongresi toplanıp TC’ye karşı silahlı mücadeleyi sonlandırdığını açıklayacak. Bu sürecin daha ne kadar süreceğini bekleyip göreceğiz.

Amed Newroz’unda  ve Kuzey Kürdistan’ın kimi Newroz kutlamalarında, “Newroz Ateşi ile  Devrim Ocağını Körükle” başlıklı, YDİ Çağrı’nın Kürtçe, Türkçe bildirisi dağıtıldı.

21 Mart 2015

Amed’den YDİ Çağrı okuru…

Paylaş