ALMANYA PARLAMENTOSU SOYKIRIMI TANIDI!

Almanya parlamentosu, 1915’te Ermenilere yönelik soykırım yapıldığını kabul etti. 

631 milletvekilinin olduğu Almanya meclisi, koalisyon hükümeti ortakları CDU/CSU ile SPD ve ana muhalefet partisi Yeşiller’in ortak sunduğu tasarıyı kabul etti. “1915-1916 döneminde Ermenilere ve diğer Hıristiyan azınlıklara dönük soykırımı hatırlama ve anma” başlığını taşıyan ve kabul edilen tasarının ayrıntılı değerlendirmesini başka bir yazıya bırakacağız.

İlk tavır olarak şunları düşünüyoruz.

*Ermenilere yönelik soykırımda birinci derecede sorumluluğu bulunan emperyalist bir ülkenin soykırımı kabul etmesi olumludur.  Fakat bu olumluluğu gölgeleyen kabul edilen tasarı içinde bir takım noktalar vardır.

1-Kabul edilen tasarıda soykırımın sorumlusu olarak; “O dönemin Jöntürk rejiminin emriyle 24 Nisan 1915’te  İstanbul’da bir milyonu aşkın etnik Ermeni’nin planlı tehcir ve yok ediliş süreci başladı.” (http://www.agos.com.tr/tr/yazi/15524/ermeni-soykirimi-tasarisi-nin-tam-metni)    Jöntürk rejimi yani İttihat ve Terakki yönetimi gösterilmektedir. Osmanlı İmparatorluğu yıkıntıları üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti de soykırım suçlusudur.

2-“Federal Meclis, Osmanlı İmparatorluğu’nun askeri baş müttefiki olan Alman İmparatorluğu’nun  Ermenilerin organize bir şekilde tehcir ve yok edilişine ilişkin Alman diplomatlar ve misyonerler aracılığıyla da gelen açık bilgilere karşın insanlığa karşı bu cürmü durdurmaya çalışmayarak oynadığı yüz kızartıcı rolden ötürü elem içindedir.”

“ Alman İmparatorluğu’nun da bu olaylarda suç ortaklığı vardır. Federal Meclis, Almanya’nın özel tarihi sorumluluğunu kabul eder.” (http://www.agos.com.tr/tr/yazi/15524/ermeni-soykirimi-tasarisi-nin-tam-metni) 

Kabul edilen tasarıda Almanya’nın sorumluluğu, suç ortaklığı seyirci rolüne indirgenmektedir. Almanya kendi kaynaklarından gelen açık bilgilere rağmen soykırımı durdurmaya çalışmamış!! Çalışmadığı için de soykırımda sorumluluğu vardır!!

Oysa gerçekler tam tersidir. Ermenilere yönelik soykırımın esas sorumlusu ve suçlusu Osmanlı devleti/Türk devleti, İttihat ve Terakki iktidarı olsa da, Alman İmparatorluğu da esas sorumlulardan biridir. Soykırım, Alman İmparatorluğu ile Osmanlı İmparatorluğu’nun müttefik olduğu, Alman İmparatorluğunun kendi emperyalist çıkarları için Osmanlı sınırları içinde savaştığı, savaşı yönettiği bir dönemde gerçekleşmiştir. Almanya için “Ermenilerin mahvolup olmaması önemsiz”dir. Almanya tehcir kararını onaylamış, sürgün ve imha işi içinde doğrudan yer almıştır. Askeriyle, uzmanlarıyla, işçileriyle, diplomatlarıyla, misyonerleriyle, savaşın mali giderlerini üzerlenmesiyle vb. vb. soykırım içinde doğrudan yer almıştır.

*Soykırımın esas sorumlularından biri olan, Türk devletinin iyi ilişkilere sahip olduğu Almanya devletinin soykırımı tanımış olması uluslararası arenada önemlidir.

*Devletlerin parlamentolarında soykırımın tanınması Türk devletinin yalnızlaşması/köşeye sıkışması açısından önemlidir ama yeterli değildir. Zira tarih parlamentolarda kabul edilecek yasalarla yazılmaz!

Önemli olan soykırımda sorumluluğu olan halkların soykırımla yüzleşmesi, soykırımın halkların vicdanında mahkum edilmesidir.

*Soykırımın sorumlusu olan Türk devletinin kayıtsız koşulsuz soykırımı inkar siyasetinden vazgeçip, tarihi ile yüzleşmesi, soykırımın varlığını bütün sonuçları ile tanıması için mücadele etmeliyiz.

Bunun ön şartı, Türk ve Kürt halkının suç ve sorumluluk ortaklığı ile yüzleşmesi ve Türk devletini soykırımın varlığını kabul etme konusunda zorlamasıdır.

Talebimiz belli: Soykırımı tanı, özür dile, tazmin et!

3 Haziran 2016

Paylaş