AĞRI’DA PROVOKASYON

7 Haziran’da yapılacak genel seçimler yaklaşırken ve partilerin seçim çalışması başlamışken; provokasyon haberi Ağrı’dan geldi.

Ağrı’nın Diyadin ilçesi Tendürek Dağı’nın yamacında yer alan Yukarı Tütek köyünde, HDP ve DBP öncülüğünde 11 Nisan’da yapılmak istenen ağaç dikimi öncesi askerler bölgede operasyon başlattı.  Bir grup PKK gerillası ile ordu kuvvetleri arasında çatışma yaşandı.

Ağaç dikimi için Diyadin ilçe merkezinden ağaç dikiminin yapılacağı Yukarı Tütek köyüne doğru yola çıkan insanların önü sabah saatlerinde askerler tarafından kesilerek, köye gitmeleri engellendi. Geçişlerine izin verilmeyen yurttaşlara, askeri yetkililerce bölgede çatışma olduğu, güvenlik gerekçesi ile köye giriş ve çıkışların valilik tarafından yasaklandığı belirtildi.

Kamuoyuna yansıyan operasyon gerekçesi, yapılacak fidan dikme etkinliğine PKK gerillalarının katılacağı ve halka siyasi propaganda yapacağı, bu nedenle de bunun önlenmesi için askeri birlik gönderildiğidir. Bu gerekçe ile Tendürek Dağı’na askeri birlik göndermek, operasyon yapmak, asker ile gerillanın çatışmasını istemektir. Diğer bir ifade ile provokasyondur.  

Operasyon yapan askeri birlik ile gerilla arasında silahlı çatışma yaşanmış, çatışmayı duyan Diyadin halkı çatışma bölgesine giderek çatışmayı durdurmuş, yaralı halde bulunan askerleri çatışma bölgesinden çıkarmış, çatışmayı durdurmaya çalışan sivil halka askerler tarafından ve özellikle de helikopterlerden ateş açılmıştır.  

Askerlerin açtığı ateşte HDP Diyadin İlçe eski Eş Başkanı Cezmi Budak yaşamını yitirdi, MEYA-DER temsilcisi Cenap İlboğa ise yaralandı.

Çatışma bölgesinde yaralı dört askeri kurtarma yerine,  askeri helikopter ile insanların üzerine ateş açanların amacı, yaralı askerleri ölüme terk edip, “teröristler askerlerimizi şehit etti” edebiyatını seçimlerde malzeme olarak kullanmaktı. Yaralı askerlerin HDP’liler ve  bölgede bulunan vatandaşlar tarafından kurtarılması ordunun planını da boşa çıkarttı.   

HDP’nin barajı aşması hükümetin işine gelmiyor. Biliyorlar ki HDP’nin barajı aşması demek, sayısal olarak vekil sayılarının azalması demek. Bu nedenle çeşitli oyunlarla HDP’nin barajı geçmesini engellemeye çalışacaklar.

12 Eylül faşist anayasasının bir ürünü olan %10 barajını yerle bir etmek ancak HDP’nin bu barajı aşması ile mümkündür. Her türlü provokasyonları da dikkate alarak, provokasyonlara karşı uyanık olarak seçimlerde HDP’nin barajı aşması için çalışmalıyız

13.04.2015

Paylaş