AFRİN’E KARA HAREKATI HAZIRLIĞI

Medyada yer alan haberler, Erdoğan’ın tavırları, ordunun Afrin sınırına yaptığı askeri yığınak; Afrin’e kara harekatı hazırlığı yapıldığını gösteriyor.

AKP hükümeti, T.C devleti Azez Cerablus arasındaki bölgeyi, IŞİD’den temizleme adı altında El Bab’a kadar işgal etmiş, Rojava kantonları Cezire ve Kobani’nin Afrin kantonu ile birleşmesini engellemişti.

T.C devleti Suriye’de savaş yürütüyor. “Terörizme karşı mücadele” adına yürüttüğü savaş, aslında savaşın  bahanesidir. Asıl amaç kurtlar sofrasında pay kapmaktır. Ortadoğu yeniden dizayn ediliyor. Bu paylaşımda T.C devleti de kendi çıkarlarının mücadelesini veriyor. Suriye’de işgal ettiği bölgelere yenilerini eklemek istiyor.

Sömürgeci devlet Rojava’da PYD/YPG öncülüğünde kantonların oluşmasından, bu bölgelerde Kürtlerin elde ettiği demokratik kazanımlarından rahatsız. Bu rahatsızlığı her vesile ile dile getiriyor.

Türkiye, Rusya ve İran Astana’da görüşmeler yürütüyor. Astana görüşmelerinde Türkiye, Rusya, İran Suriye’de çatışmasızlık bölgeleri oluşturmak için anlaştı.

Çatışmasızlık bölgelerinden biri de İdlib. İdlib’de  Cebel-i Şeyh Dağı'nda askeri üs oluşturmak için Rusya ile Türkiye hazırlık yapıyor.

Afrin’e hazırlığı yapılan askeri harekat için Erdoğan Rusya ve ABD ile görüşmeler yürütüyor. Pazarlıklar yapılıyor.  Afrin’de Rusya askerleri var. Kafr Jana’daki askeri kampta bulunuyorlar. Hükümet Rusya askerlerinin Afrin’den ayrılmalarını istiyor. Yer yer “Ruslar, Afrin’den çekildi” iddiası ortaya atılıyor.

ABD ise “IŞİD’e karşı mücadeleye yoğunlaşılması”nı istiyor.

YPG’nin kontrolünde olan Tel Rifat kasabası ve Mınig Askeri Hava Üssü, ilk planda alınmak isteniyor. Tel Rifat ele geçirilerek Azez-İdlib hattı birleştirilmek isteniyor. 

Azez kentinin 6 kilometre güneyinde yer alan Tel Rıfat kasabası Afrin kentine 15 kilometre yakınlıkta bulunuyor.

Devletin eğittiği, silahlandırdığı ÖSO gruplarının kara harekatına katılması planlanıyor. Afrin kuzey’den, güney’den, doğu’dan abluka altına alınmak isteniyor.

Türk ordusu, Afrin’den “taciz ateşi açıldığı” iddiası ile Afrin’i sık sık bombalıyor.

Sömürgeci Türk devletinin Suriye’de yürüttüğü savaş işçilerin, emekçilerin savaşı değil!

Türk ordusu Suriye’den çekilmelidir.

Suriye’de savaşa son! Derhal ateşkes ilan edilmelidir ve bütün emperyalist, gerici devletler, yabancı güçler Suriye’den çekilmelidir. Suriye’nin içişlerine kimsenin karışmaya hakkı yoktur. Esat rejimini yıkacak olan Suriye’nin işçileri, emekçileri, halklarıdır..

1 Temmuz 2017

Paylaş