ABD İRAN ÇATIŞMASI ÜZERİNE KISACA

3 Ocak’ta, ABD İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin içinde bulunduğu konvoyu, Bağdat havaalanı yakınında insansız hava aracından atılan 4 füzeyle vurdu. Süleymani ile birlikte yedi kişi yaşamını yitirdi.

Faşist molla rejimi, rejim için önemli generallerden biri olan Süleymani'nin öldürülmesine, Irak’ta bulunan iki ABD üssüne füze saldırısı ile cevap verdi.

İran’a göre 80 ABD askeri öldü. Trump’a göre ölen ABD askeri yok.

ABD emperyalizmi İran’da molla rejimini yıkmak, yerine kendi isteğini yapan, kendisine bağlı bir rejim oluşturmak istiyor. Bunun için ambargo, ülke içini karıştırma, suikastlar, bombalama gibi her türlü yöntemi kullanıyor. İran’ın nükleer silaha sahip olmasını engellemeye çalışıyor.  İran nükleer silaha sahip olduğu anda İsrail ve ABD İran’ı bombalamaya başlayacaktır.

ABD emperyalizminin İran somutunda esas hedefi kendisine bağlı bir yönetim oluşturmaktır. Ortadoğu genelinde ise kontrol dışına çıkan ülke ve grupları hizaya getirmek, petrol ve doğalgaz kaynaklarını kendi denetimi altına almayı hedefliyor.

İran’da Ortadoğu’da Türkiye, İsrail gibi bölgesel güçlerden biridir. İran’da Ortadoğu’da çıkarları için yayılmacı, işgalci bir siyaset izliyor.

İran, Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de, Lübnan’da destek verdiği güçler üzerinden ya da doğrudan kendi askeri gücü ile bulunuyor. Kendi çıkarlarının mücadelesini veriyor. Ortadoğu’da yürüyen paylaşım savaşından pay kapmaya çalışıyor.

İran ile ABD arasındaki çatışma iki yanlı gerici, karşıdevrimci bir çatışmadır.  Bu çatışma büyük haydut ile küçük haydudun çatışmasıdır. Bu çatışmada desteklenecek taraf yoktur.  ABD emperyalizminin saldıran taraf olması, İran’ın kendisini savunması bu gerçeği değiştirmiyor.

İran ABD çatışmasından 3.Dünya Savaşı’nın çıkması zayıf bir olasılıktır.

3.Dünya savaşı, yükselen büyük emperyalist güç Çin emperyalizminin ABD ile savaşacak duruma gelmesi ile çıkacaktır. Kapitalizmin eşitsiz ve sıçramalı gelişme yasasının kaçınılmaz doğal sonucu emperyalist savaştır. Değişen güç dengeleri sonucu olarak 3.emperyalist dünya savaşı tehlikesi giderek artmaktadır.

Kasım Süleymani, faşist molla  rejimin generaliydi. Molla rejiminin ayakta durması ve yayılması için çalışıyordu. 

Kasım Süleymani Kürtlere karşı yapılan katliamlardan da sorumluydu.  Katil, faşist bir general daha büyük bir haydut tarafından öldürüldü. Bu özel olarak sevinilecek bir durum değil. Süleymani ile O’nu öldürenler arasında özsel bir farklılık yok. Fark sadece birinin küçük diğerinin büyük haydut olmasıdır.

Emperyalistlerin niteliği ne olursa olsun, burjuva devletlere dışarıdan müdahale etmelerinin karşısındayız.  Burjuva devletleri,  ancak o devlet içerisinde yaşayan işçiler, emekçiler, ezilenler yıkabilir.

Burjuva devletler birgün mutlaka işçi sınıfı önderliğinde devrimler yoluyla yıkılacaktır.

9 Ocak 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş