ABD Büyükelçiliği yaptığı açıklamada, Türkiye'den vize başvurularının süresiz durdurulduğunu duyurdu. Açıklama büyükelçiliğin Twitter hesabından yapıldı.
Açıklama şöyle:
“Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD hükümetini Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin ABD Misyonu'nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin, taahhütleri yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde büyükelçiliğimiz ve konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla şu andan itibaren geçerli olmak üzere Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır.”
ABD’nin vize hizmetlerini askıya almasına, Türkiye’de aynı şekilde karşılık vererek vize işlemlerini askıya aldı. 
Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği tarafından yapılan duyuruda, ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan duyuru temel alındı. Sadece duyuru metnindeki hükümet ve ülke isimleri değiştirildi. Kes kopyala yapıştır yapılırken bir hata da yapıldı. 
ABD Büyükelçiliği açıklamasında, “büyükelçiliğimiz ve konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla” cümlesi içindeki “indirmek” kelimesi, Türkiye Washington Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada “indirgemek” şeklinde yer aldı.

KRİZİN PERDE ARKASI
“Stratejik ortak”, ABD ile Türkiye arasında ilişkilerin bir süreden beri iyi gitmediği, çelişmeler olduğu biliniyor.
İlişkilerin iyi olmamasının temelinde, Türkiye’nin Ortadoğu’da yayılmacı emellere sahip olması, bunu pratikte de göstermesi, büyük güç olmak istemesi, bu yönde adımlar atması, emperyalist emellere sahip olması, emperyalizme bağımlılıktan kurtulma yönünde adımlar atması vb. yatıyor.
ABD’nin çıkarları ile Türkiye’nin daha doğrusu T.C devletini anda yöneten AKP’nin çıkarlarını savunduğu/koruduğu tekelci burjuvazinin çıkarları çatıştığında; Türkiye kendi çıkarlarının mücadelesini veriyor. Bu da ABD’nin hiç mi hiç hoşuna gitmiyor.
ABD ile Türkiye arasında ilişkilerin iyi olmadığını gösteren birkaç örnek:
ABD’nin Ortadoğu siyaseti ile Türkiye’nin siyaseti bir ve aynı değil.
Kürt sorunu konusunda ABD'nin siyaseti ile Türkiye'nin izlediği siyaset arasında farklılıklar var.
Bu farklılığa bir örnek: Suriye iç savaşında ABD Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen PYD, YPG’e destek/silah veriyor.
ABD’nin FETÖ’ye yaklaşımı. Türkiye’nin iade taleplerine rağmen Fettullah Gülen’in iade edilmemesi.
Rıza Sarraf davası.
ABD’de R. T. Erdoğan’ın korumalarına dava açılması.
ABD vatandaşı papaz Andrew Brunson’un FETÖ ile bağlantısı olduğu iddiası ile tutuklanması.
ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda 35 yıldır çalışan Metin Topuz'un casusluk iddiasıyla FETÖ’den tutuklanması.
Türkiye’nin NATO üyesi olmasına rağmen Rusya’dan S 400 füzelerini satın alması … vs. vs.
Bu örnekler ABD ile Türkiye’nin ilişkilerinin iyi olmadığını gösteren örneklerdir. 
Bu çelişmeler net olarak bir kez daha şu gerçeği gösteriyor:
Emperyalizmde dostluk değil çıkarlar vardır!
Emperyalizmde belirleyici olan dostluk değil çıkarlardır. Çıkarların gereği yapılır.
Önümüzdeki dönemde ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin/çelişmelerin nereye doğru evrileceğini gelişmeler gösterecektir.

 

ABD İLE VİZE KRİZİNİN NEDENLERİ…

ABD ile Türkiye arasında yaşanılan vize krizi bir sonuçtur. Bu sonucun perde arkasında ABD ile çeşitli konularda yaşanılan çelişmeler vardır.

2011-2012 yılına kadar AKP ile ABD’nin ilişkileri gayet iyiydi.  İyi olan ilişkiler,  Gezi direnişi, 17-25 Aralık 2013 yolsuzluk operasyonları sonrasında giderek bozulmaya başladı.

AKP, Gezi direnişi, 17-25 Aralık 2013 yolsuzluk operasyonu ve 15 Temmuz 2016’da yapılan askeri darbe girişimini kendisine karşı, batının desteğinde, bilgisi dahilinde yapılan hareketler olarak değerlendirerek batıya karşı eleştiriler getirmeye başladı. Batıyı ikiyüzlü olmakla, terörizme destek vermekle suçladı. Bu suçlamalara karşı batıdan da tepkiler geldi.

AKP İLE ABD ARASINDA ÇELİŞMELER

AKP ile ABD arasında çeşitli konularda izlenilen siyasette çıkan çelişmeler kısaca şöyle:

Filistin Siyaseti:

ABD: Hamas terörist bir örgüttür. Hamas ile ilişki kurulmamalıdır.

AKP:  Hamas Filistin halkı için mücadele eden bir örgüttür. Hamas’la ilişki normaldir.

Kürt siyaseti:

AKP: PKK, PYD, YPG terörist örgütlerdir. Terörist örgütlerle ilişki kurulamaz, destek verilemez.

ABD: PKK terörist örgüttür. PYD, YPG’nin PKK ile bir bağı yok. YPG IŞİD’e karşı mücadele eden faydalı bir örgüttür.

Rıza Sarraf davası:

Davada eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ve Abdullah Happani hakkında tutuklama kararı çıktı.

Fetö:

AKP: Terörist başını bize iade edin. Barındırmayın.

ABD: Biz de yargı bağımsızdır. Müdahale edemeyiz.

Rusya ile, İran ile ilişkiler konusunda ABD ile AKP arasında çelişmeler var. Ortadoğu siyasetinde çelişmeler var.

Erdoğan’ın korumalarına silah satışının durdurulması, göstericilere saldıran korumaların bir bölümü hakkında dava açılması vs. vs. diğer bir çelişmedir.

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda çalışan Metin Topuz'un casusluk iddiasıyla FETÖ’den tutuklanması, N.M.C hakkında gözaltı kararı verilmesi bardağı taşıran son damla oldu.

 

ABD AKP’Yİ İSTEMİYOR!

AKP ile ABD arasında bir süreden beri güven ilişkileri yoktur. Bakmayın siz lafta iki ülkenin “stratejik müttefik”, “dost” ülke olduğuna.

ABD nezdinde AKP istenmeyen bir hükümettir. ABD, AKP’nin alternatifini bulsa AKP’yi götürmek için her yola başvuracaktır. Alternatifini bulamadığı için, aralarındaki çelişmeleri de göz önüne alarak AKP hükümeti ile kerhen idare etmeye çalışıyor. Uluslararası büyük güçler açısından Erdoğan, AKP hükümeti güvenilir, kontrol edilir bir hükümet olmaktan çoktan çıkmıştır. Uluslararası alanda batılı emperyalistler AKP’yi tecrit etmeye yönelen bir siyaset izlemektedir.

AKP hükümeti ise emperyalizme bağımlılıktan kurtulmak için adımlar atıyor. Ortadoğu’nun yeniden paylaşımında masada olmak istiyor. Bunun için Suriye’de savaş yürütüyor. Irak’ta askeri güç bulunduruyor. Ortadoğu’da yayılmacı, sömürgeci siyaset izliyor. Çıkarları emperyalistlerin çıkarları ile çatıştığında kendi çıkarlarının mücadelesini veriyor. Gelinen noktada emperyalist emelleri olan bir ülkedir Türkiye! Bütün bunlar batılı emperyalistlerin hiç hoşuna gitmiyor. Kendi dikte ettikleri siyaseti izlemeyen, ekonomik programı uygulamayan AKP hükümetini istemiyorlar.

Emperyalist büyük güç  olan ABD ile emperyalizmin işbirlikçisi AKP hükümeti arasında ki dalaşta; taraf tutulacak bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle al birini vur ötekine diyoruz.

9 Ekim 2017

Paylaş