ABD İLE  T.C ARASINDA  RAHİP SAVAŞI…

ABD'li rahip Andrew Brunson 9 Aralık 2016'da İzmir’de tutuklandı. Rahip Brunson hakkında “FETÖ/PKK örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "Devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar, toplam 35 yıl hapis cezası talep edildi. Brunson’ın, tutukluluğu 25 temmuz’da “sağlık sorunları” dikkate alınarak ev hapsine çevrildi.

ABD, Brunson’un suçsuz olduğunu belirterek serbest bırakılması için taleplerde bulundu. Erdoğan ve hükümet ise sürekli “Yargının bağımsız olduğunu, yargıya müdahale edemeyeceklerini” belirterek, ABD’den Gülen’i iade etmelerini talep ettiler. Hatta yer yer “ver papazı al papazı” da denildi.

Türkiye’de yargının bağımsız olmadığı bilinen bir gerçek. Erdoğan, bakanlar tersini söylese de Brunson’un Gülen karşılığında içeri atıldığı olgudur. Diyelim ki ABD Gülen’i iade etse, bağımsız olan yargı anında Brunson’u serbest bırakacaktır…
Brunson'un tutuklanması ile araları iyi olmayan iki ‘müttefik’ ülke, ABD ile T.C arasında çelişmeler giderek sertleşti. Zirve toplantılarında, Erdoğan ile Trump arasında yapılan telefon görüşmelerinde ne konuşulduğunu, hangi pazarlıklar yapıldığını bilmemiz elbette mümkün değil. Olgulardan hareket ettiğimizde, ABD ile T.C arasında kimi konularda var olan  görüş farklılıklarının, çıkar dalaşmasının Brunson vesilesi ile iyice sertleştiğini söyleyebiliriz.

Çelişmelerin sertleşmesine bağlı olarak ABD yaptırım kararı aldı.

ABD'li pastör Brunson'ın ev hapsi koşulu ile hapishaneden tahliye edilmesinin ardından ABD yaptırım uygulayacağını duyurdu. Beyaz Saray, yaptırımların hedefinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül olduğunu açıkladı.

ABD Başkan Yardımcısı Pence, "Yaptırımlar Brunson serbest kalana kadar sürecek" dedi.

Erdoğan ve bakanları “Kabul edilemez” görse de, “Bizde yaptırım uygulayacağız” deseler de, diplomatik düzlemde sorunun çözümü için görüşmeler yürütülüyor. ABD ile T.C arasında rahip savaşının nasıl sonuçlanacağını önümüzdeki dönemde gelişmeler gösterecektir.

KRİZİN PERDE ARKASI

Bir şey açık ve net: ABD ile T.C arasında çelişmeler giderek sertleşiyor.
ABD ile Türkiye arasında yaşanılan Brunson krizi bir sonuçtur. Bu sonucun perde arkasında ABD ile Türkiye arasında çeşitli konularda yaşanılan çelişmeler yatıyor.

“Stratejik ortak”, ABD ile Türkiye arasında ilişkilerin 2013 yılından itibaren  iyi gitmediği, çeşitli konularda çelişmeler olduğu biliniyor.
İlişkilerin iyi olmamasının temelinde, Türkiye’nin Ortadoğu’da yayılmacı emellere sahip olması, bunu pratikte de göstermesi, büyük güç olmak istemesi, bu yönde adımlar atması, emperyalist emellere sahip olması, emperyalizme bağımlılıktan kurtulma yönünde adımlar atması vb. yatıyor.
ABD’nin çıkarları ile Türkiye’nin daha doğrusu T.C devletini anda yöneten  Erdoğan yönetiminin çıkarlarını savunduğu/koruduğu tekelci burjuvazinin çıkarları çatıştığında; Türkiye kendi çıkarlarının mücadelesini veriyor. Bu da ABD’nin hiç mi hiç hoşuna gitmiyor.
ABD ile Türkiye arasında ilişkilerin iyi olmadığını gösteren birkaç örnek:
ABD’nin Ortadoğu siyaseti ile Türkiye’nin siyaseti bir ve aynı değil.

ABD’nin Kürt siyaseti ile Türkiye’nin siyaseti bir ve aynı değil.

ABD’nin İsrail/Filistin siyaseti ile Türkiye’nin siyaseti bir ve aynı değil.
ABD’nin FETÖ’ye yaklaşımı. Türkiye’nin iade taleplerine rağmen Fettullah Gülen’in iade edilmemesi.
Rıza Sarraf davası.
ABD’de R. T. Erdoğan’ın korumalarına dava açılması.
ABD vatandaşı papaz Andrew Brunson’un FETÖ ile bağlantısı olduğu iddiası ile tutuklanması.
ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda 35 yıldır çalışan Metin Topuz'un casusluk iddiasıyla FETÖ’den tutuklanması.
Türkiye’nin NATO üyesi olmasına rağmen Rusya’dan S 400 füzelerini satın alması … vs. vs.
Bu örnekler ABD ile Türkiye’nin ilişkilerinin iyi olmadığını gösteren örneklerdir. 
Bu çelişmeler net olarak bir kez daha şu gerçeği gösteriyor:
Emperyalizmde dostluk değil çıkarlar vardır!
Emperyalizmde belirleyici olan dostluk değil çıkarlardır.  

Emperyalist büyük güç   ABD ile emperyalizmin işbirlikçisi RT Erdoğan yönetimi arasında ki dalaşta; taraf tutulacak bir durum söz konusu değildir. Al birini vur ötekine!  

02 Ağustos 2018

Paylaş