8 MART’TAN…

Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kuzey Kürdistan Türkiye’de düzenlenen çeşitli eylemlerle kitlesel bir şekilde kutlandı.

İSTANBUL/KADIKÖY

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla organize edilen eylemlerden bir tanesi İstanbul Kadıköy'de Beşiktaş İskelesi önünde gerçekleştirildi.
"Krize ve şiddete karşı isyanda, tüm dünyada ayaktayız" sloganı ile düzenlenen eylemde polis yürüyüşe ve mitinge izin vermedi. Bu nedenle miting kürsüsünün ve ses sisteminin kurulamadığı etkinlikte konuşmalar ses aracı üzerinden yapıldı.
8 Mart etkinliğine ağırlıklı olarak DİSK, KESK gibi sendikalardan kadınlar, HDP, EMEP gibi partilerin kadın kolları ve devrimci çevreler katıldı. Geçen yıla oranla bu yıl çok daha kalabalık olan eylemde feminist grupların katılımı sembolik düzeydeydi. 
Son bir kaç yıldır yaşanan gruplaşmalar bu mitingte de kendisini hissettirdi.
Kadınların alanda toplanmasının ardından basın metni okundu. Metinde, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri teşhir edildi. Kadın bedeni üzerinde hiç bir erkeğin, hiç bir iktidarın tahakkümüne izin verilmeyeceği belirtildi. 
Göçmen kadınların sorunlarına da değinilen açıklamada evlerinden ve topraklarından koparılan, göçe maruz kalan, bedeni, kültürü toprağı saldırıya uğrayan kadınların direnişinin sesine ve haykırışına katılarak mücadelenin ortak büyütülebileceğine vurgu yapıldı. 
8 Mart'ta; yükselen kadın düşmanlığına, kadın cinayetlerine, homofobiye, emek ve beden sömürüsüne dur demek için bir araya gelmek gerektiği, haklar için sokaklardan vazgeçmemek gerektiği dile getirildi. 
Sokakların, caddelerin, alanların kadınların olduğu belirtilen açıklamanın devamında, "bu yaşam bizim, bu yaşam biziz" denildi. 
Devletin yasağına rağmen kadınların coşkusunun yüksek olduğu eyleme bizler de Yeni Kadın Dünyası olarak flamalarımız ve dövizlerimizle katıldık.
Eylem, atılan sloganlar ve çekilen halaylarla sona erdi.
Yaşasın 8 Mart!
Yaşasın Kadın Mücadelemiz!
8 Mart 2020

 

MERSİN

Mersin Kadın Platformu öncülüğünde kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, 7 Mart cumartesi “Yaşasın 8 Mart” şiarıyla düzenlenen ‘Kadın Mitingi’nde buluştu. Mitingde taleplerini haykıran kadınlar, “Yaşamak istiyoruz” diye belirterek, kadın cinayetlerinin son bulması için İstanbul Sözleşmesi’nin bir an önce uygulanması çağrısında bulundu.
Mersin Balıkçı Barınağı Saat Kulesi önünde bir araya gelen kadınlar, kortejler halinde kadın mitinginin yapılacağı eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu yanındaki alana doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca slogan atan kadınlar, ayrıca 63 gündür kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun da akıbetini sordu.

Miting alanına giriş yapan kadınlar, burada yaşamını yitiren kadınlar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından kadın örgütleri ve siyasi parti temsilcileri ortak bir basın açıklaması yaptı. İlk olarak konuşan Günebakan Kadın Derneği Başkanı Zübeyde Akpınar, kadın dayanışmasından aldıkları güçle bugün alanları doldurduklarını ifade ederek, isyanlarını haykıracaklarını belirtti. HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer de, kadınların yaşadıkları tüm saldırılara rağmen hiçbir şekilde boyun eğmeyip direndiklerini hatırlatarak, gelinen noktada işsizliğe, güvencesizliğe, köleliğe, savaşlara, doğa ve yaşam alanlarının talanına karşı halk isyanlarının en önünde yer aldıklarını vurguladı. Diğer kadın örgütü temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda “Mücadeleye devam” çağrısı yaptı.

 “8 Mart isyan günümüz hepimize kutlu olsun” diyerek kısa bir konuşma yapan HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ise, “Çok yakında İstanbul Sözleşmesi hakkımıza el uzatacaklar. En önemlisi de çocuk istismarcılarına yönelik af teklifi, AKP ile meclisteki kimi gurupların işbirliği ile gündeme getirilecek. Şimdiden hazırlık içerisinde olalım. Eğer biz örgütlü mücadelemizde ısrar edersek, kararlılığımızla bu ülkeye demokrasiyi biz inşa edeceğiz. Örgütlülüğümüzü güçlendirelim.”
Yapılan konuşmaların ardından Renkler ve Diller Korosu Kadın Ritim Topluluğu, Jinawaz Korosu ve Sanatçı Feryal Öney sahne alarak birçok dilde şarkılar söyledi.

FEMİNİST GECE YÜRÜYÜŞÜ
Mersin'de de kadınlar, 8 Mart’ta Feminist Gece Yürüyüşü düzenledi. Kushimato sokakta bir araya gelen kadınlar, "Yaşamdan yanayız" ve "Hayatımızdan mücadelemizden vazgeçmiyoruz" pankartları açarak, sık sık "Jin jiyan azadî", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganlarıyla sahilde bulunan Özgecan Aslan Meydanı'na yürüdü. Polisin, "Fazla bekleme yapmayın yoksa müdahale ederiz" sözlerine aldırış etmeyen kadınlar sloganlar eşliğinde meydana geldi.


Yürüyüş ardından yapılan açıklamada konuşan Nalan Turgutlu Bilgin, yüzyıllık kadın mücadelesi tarihinde direnerek ve dayanışarak patriyarkanın gücüne karşı koyduklarını ifade etti. "Dişimizle, tırnağımızla, sözümüzle, eylemimizle elde ettiğimiz haklarla kararlı ve bir arada duruşumuzla ataerkinin iktidarını sarstık" diyen Bilgin, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini vurguladı. 
Açıklamanın ardından kadınlar, erbaneler eşliğinde halaylar çekerek etkinliği sonlandırdı. 

Yeni Kadın Dünyası/Mersin

09 Mart 2020

Paylaş