İSTANBUL’DA 8 MART KADIN MİTİNGİ

İstanbul Kadın Platformu’nun çağrısıyla 8 Mart mitingi, 4 Mart’ta Bakırköy Özgürlük Meydanında gerçekeştirildi. Sabahın erken saatlerinden itibaren kadınlar rengarenk kıyafetleri, döviz ve pankartlarıyla Dikilitaş’ta bir araya gelerek meydana kadar sloganlar ve şarkılarla yürüdüler. Bu yıl 8 Mart’a damgasını vuran gelişmelerin başında, Afrin’e yönelik savaş, kadın katliamları ve çocuklara yönelik cinsel istismar vardı.
Yürüyüş boyunca atılan sloganlarda erkek egemen kapitalist düzen hedeflenirken kadınların birliğine ve dayanışmasına vurgu yapıldı. Özelikle genç kadınların katılımının göze çarptığı eylemde liseli kadınlardan siyasi örgütlerin kadın örgütlenmelerine kadar geniş bir kadın yelpazesinin katıldığı bir eylem gerçekleştirildi. 
Tüm kadın kortejlerinin alana girmesiyle birlikte mitinge başlandı. Mitingde KHK ile işinden atılan bir KESK’li emekçi kadın ve Esenyalı Kadın Derneği adına birer kısa konuşma yapıldı. Kadın derneği adına konuşan arkadaş, kadına yönelik şiddete karşı yürüttükleri çalışmalara değinirken bir yıl içerisinde 400 tane kadının yaşadıkları şiddet nedeniyle derneğe başvurdukları bilgisini verdi. Ardından İstanbul Kadın Platformunun ortak metni Türkçe ve Kürtçe okundu. Kadına yönelik şiddete ve savaşa değinilen metinde kadınlar örgütlü mücadeleye çağrıldı. Eyleme katılan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan bir konuşma yaptı. Buldan, kadınların yaşadığı şiddete ve ayrımcılığa değinerek iktidarın bu şiddete karşı harekete geçmediğini, hatta şiddeti teşvik ettiğini, kadınları toplumsal yaşamın ve siyasetin dışına itmek istediğini belirtti. Kadın dayanışmasının önemine ve kadınların özgürlük mücadelesine değinen Buldan, kadın iradesinin savaş politikalarına izin vermeyeceğini söyledi. Kadın özgür olmadan toplumun özgürleşemeyeceğini, kadınların özgürlük mücadelesinin kadınlar özgürleşene kadar devam edeceğini dile getirdi. Hapishanelerdeki tutsak siyasi kadınları da selamlayarak “onlar aramızda olana kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi. Son olarak Afrin’e yönelik savaşı protesto eden ve seçim ittifakına değinen Pervin Buldan, “HDP olarak bizim de ittifakımız var. Bu ittifak kadın ittifakıdır” dedi. Türkiye’li kadınların bir araya gelmesine ve büyük bir Türkiyeli kadınlar ittifakına ihtiyaç olduğunu belirterek tüm kadınları ortak mücadeleye çağırdı. 
Eyleme, Hüda Kaya, Filiz Kerestecioğlu ve Serpil Kemalbay da katılmışlardı.
Ağırlığını Kürt kadınlarının oluşturduğu mitinge katılım, geçen yıllarla karşılaştırıldığında daha düşüktü. Bunda sabahın erken saatlerinden itibaren başlayan sağanak yağışın ve soğuğun da etkisi oldu. Katılımın düşüklüğüne rağmen oldukça renkli ve ve çoşkulu bir eylem gerçekleştirildi.
Bizler de Yeni Kadın Dünyası olarak eyleme katıldık. Eylemde “Erkek iktidar savaş, kadınlar barış istiyor!” yazılı pankat ve flamalarımızla yer aldık. 
8 Mart Kadın mitingi, yapılan konuşmaların ve müzik dinletisinin ardından saat üç sıralarında sona erdirildi. 
4 Mart 2018

 

İSTANBUL’DA 8 MART YÜRÜŞÜ

İstanbul’da binlerce kadın yağmura aldırmadan İstiklal Caddesi Fransa Konsolosluğu önünde toplandı. 16. Feminist Gece Yürüyüşü’nün en önünde, "Hayatımız, isyanımız, mücadelemiz: Feminizm" pankartı taşındı.
Erbaneler, davullar, düdükler, zılgıtlar, sloganlarla yürüyüş yapan binlerce kadın İstiklal Caddesi’ni inletti. Coşkulu geçen yürüyüş Tünel Meydanı’nda sona erdi. 
Çeşitli dövizlerin taşındığı yürüyüş sırasında sık sık; “Kadınlar savaş istemiyor!, ‘Yaşasın kadın dayanışması!, Kadına uzanan eller kırılsın!, Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz, Kadınlar artık susmayacaklar!, Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa!, Jin jiyan azadi!, Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop inadına isyan inadına isyan inadına özgürlük!” sloganları atıldı.
Tünel Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Açıklama Türkçe, Kürtçe, Arapça okundu.
“Bugün binlerce kadın burada, milyonlarca kadının ise dünyanın her yerinde gördükleri ve yaşadıkları karşısında sokakları doldurduğu” belirtilen açıklamada; 
“Görüyoruz ki karşımızda kadın düşmanlığının, ırkçılığın, faşizmin çırpınışları var. Her gün emeğimizi, cinselliğimizi, bedenimizi sömürmenin yollarını; bize tüm dünyanın bakım emeğini yıkarak, doğurganlığımızı kontrol altına almaya çalışarak, bizi maddi ve manevi eşitsiz koşullara mahkum ederek, cinsel yönelim tek, cinsiyet kimliği ikiden ibaretmiş gibi yaparak, "hiza"ya getirmek İçin şiddete maruz bırakarak, çocukları taciz ederek, hayatlarımızı erkek egemen ve dini kurumlara teslim ederek, sınırları kendi çizip ihlalinin ne zaman meşru olduğunu kendi belirleyerek, iktidarını kuramadığında silahına davranarak arayan bir düzen var. Kadınları karar alma mekanizmalarından dışlayan, bizlere istemediğimiz bir hayatı dayatan erkek egemen bir düzen var” denildi.
Açıklamanın ardından şarkılar eşliğinde kadınlar halay çekti.

 

MERSİN’DE 8 MART

Her yıl olduğu gibi Mersin’de 8 Mart’ta da LGBTİ’ler ve Feminist kadınlar gece yürüyüşü düzenledi. 8 Mart Dünya emekçi kadınlar Günü için saat 19.30 da Pozcu Quşimato sokağında toplanan kadınlar, LGBTİ’ler Barış Meydanı’na doğru sloganlar atarak yürüyüşe geçtiler.
Çoğunluğunu genç kadınların oluşturduğu yürüyüşte, “Yaşasın kadın dayanışması!, Geceleri de sokakları terk etmeyeceğiz!, Gelsin devlet gelsin koca, gelsin baba inadına isyan inadına özgürlük!, Dünya yerinde oynar kadınlar özgür olsa!” sloganları atılarak, erkek egemen sisteme karşı tepkiler dile getirildi.
Yaklaşık 200 kadın ve LGBTİ bireylerin katıldığı yürüyüş Barış Meydanı’nda sona erdi. Meydanda kadınlar Sezen Aksu’nun “Namus” şarkısı ile halaylar çektiler. Kadınlar susmayacak ve kimsenin namusu olmayacağız diyerek eylemi saat 21.30 da bitirdiler. 
9 Mart 2018
Yeni Kadın Dünyası/Mersin

 

ADANA’DA 8 MART

8 Mart Emekçi Kadınlar günü Adana’da Uğur Mumcu Meydanı’nda 8 Mart günü saat 16.00’da başlayan bir mitingle karşılandı. Mitingde Adana Kadın Platformu adına bir konuşmanın ardından HDP Adana milletvekili Meral Danış Beştaş bir konuşma yaptı. CHP Adana milletvekili Elif Doğan Türkmen ise mitingde okunması için bir mesaj gönderdi. Konuşmaların ardından kadınlardan oluşan yerel bir müzik grubu kısa bir konser verdi. 
Konuşmalarda genel olarak Afrin’de yürütülen savaşa, Ohal koşullarına, kadın cinayetlerine değinildi. Bütün olumsuz koşullara karşın kadınların yılmayacağı, mücadele etmekten geri durmayacakları ifade edildi.
8 Mart için planlanan etkinlikler 8 Mart akşamı yapılacak bir gece yürüyüşü ve 11 Mart Pazar günü yapılacak yürüyüşlü bir miting şeklindeydi. Ohal ve Afrin’de yürütülen savaş bahane edilerek il genelinde yapılacak her türlü basın açıklaması ve her türlü toplantı valilik tarafından izne bağlandı. Bu sebepten valiliğe her iki etkinlik için de başvuruda bulunuldu. Gelgelelim valilik başvuruyu yanıtlamak için bile 8 Mart haftasına kadar bekledi. Valilik önce 11 Martta planlanan yürüyüşlü mitingi yasakladı ve ancak 8 Mart gününde yapılmasına izin verdi. Buna göre planlama ve duyurular yapıldı. Toplanma alanı Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önü olarak belirlendi. Miting de Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacaktı. Ancak valilik 6 Mart günü yeni bir yasaklama ile karşımıza çıktı. Bu sefer de yürüyüşe yasak getirmişlerdi ve sadece mitinge izin veriliyordu. 
Valiliğin bu keyfi tutumu sebebiyle son ana kadar mitingin de yasaklanabileceği düşüncesi ile biraz moralsiz ve heyecansız gittik miting alanına. 
Son süreçteki ihraçlar, tutuklamalar, gözaltılar, yasaklamalar, devlet eliyle tırmandırılan ırkçılık, şiddet ve yanı başımızda yürüyen savaş. Bütün bunlar ve valiliğin mitingin sönük geçmesi için sergilediği üstün çaba sayesinde mitinge katılım oldukça düşüktü. Önceki yıllarda ki özellikle çözüm süreci sırasında yapılan mitinglerde hınca hınç dolan miting alanının ancak dörtte biri kadar bir alanı doldurabilmiştik. 500 kişi civarında bir katılım söz konusu idi. 
Katılım az olsa da coşku yüksekti. Özellikle konser sırasında kadınlar hep bir ağızdan şarkılarını, türkülerini söylediler. Halaylar çektiler. Sayımız az da olsa dayanışma hepimize umut oldu. Başkaca bir sorun çıkmadan tamamladık 8 Mart mitingini.
Yaşasın Kadın Dayanışması!

Yaşasın 8 Mart
10 Mart 2018

Paylaş