AVUSTURYA

8 Mart 2016 - İşçi ve Emekçi Kadınların Uluslararası Günü Viyana’da kutlandı

Bu sene Viyana’da 8 Mart emekçi kadınlar günü iki ayrı yürüyüşle kutlandı.

Birinci yürüyüş, Kızıl Kadın Komitesi, KKT’li devrimciler ve Kürt ulusal hareketinin düzenlediği kadın ve erkeklerin karışık katıldığı yürüyüştü.

İkinci yürüyüş, senelerdir Feminist Kadın Platformunun düzenlediği ve sadece kadınların katıldığı yürüyüştü.

İlk yürüyüş 5 Mart saat 14.00’de Avrupa Meydan’ında 600 ile 700 arasındaki kişinin katılımı ile başladı. Katılımcıları esas olarak Kürt ulusal hareketinden olanlar ve KKT’li devrimciler oluşturdu.

Bu yürüyüşte kadınlar ve Avusturyalı komünistler, devrimciler ve feministler çok azınlıkta idiler.

Düzenleyici gruplar konuşmalar yaptılar, Kürtler özellikle Kuzey-Kürdistan’daki savaş ve Erdoğan’ın ne kadar barbar olduklarını ve Kürdistan’daki mücadelenin uluslararası devrimci hareket için ne kadar önemli olduğunu belirttiler. Kızıl Kadınlar adlı grup konuşmasında özellikle feministler ve kadın platformunun burjuva hareketi olduğunu ve kadınların kurtuluşunun sadece devrimci örgütlemeyle mümkün olduğunu dile getirdi ve mücadele için kadınları örgütlemeye davet etti. Bu arkadaşlar herhalde gözlerini açıp bakmıyorlar; önde yürüyen kadınların içinde tek bir kadının kızıl bayrak taşıdığını, kendileri de dâhil orda olan devrimcilerin ulusal hareketin bayrakları ve sloganlarının içinde kayıp olduklarını görmüyorlar.

Bu yürüyüş esas olarak 8 Mart’tan daha fazla Kürdistan yürüyüşünü andırdı.

Bu Yürüyüşte Avusturyalı komünist örgüt Komak-ML’den arkadaşlar konu ile ilgili Almanca bildiri dağıtan tek gruptu, bu çevredeki insanlar yoğun bir şekilde kendiliğinden gelip Komak-ml’den arkadaşlardan bildiri aldılar.

Tüm yürüyüş boyunca Türkçe, Kürtçe ve Almanca sloganlar çok sesli bir şekilde atıldı, yürüyüş Mariahilfer Caddesi’nin sonunda yapılan konuşmalardan sonra sona erdi.

İkinci yürüyüşü Feminist Kadın Platformu, sexizme, ırkçılığa ve savaşa son! Feminist direniş! sloganı ile kadınları sokaklara çağırdı.

8 Mart Yürüyüşü Viyana’nın 2. Bölgesinde olan (bu bölgede çoğunluk işçiler ve emekçiler özellikle de göçmenler yaşıyorlar) Prater Meydan’ında saat 17:00’de 600 ile 700 arasındaki sadece kadınlar katıldı. Yürüyüşe meydandaki kadınlar İkinci Dünya Savaşında Nazilere karşı anti-faşist mücadele veren Kärnten eyaletinden Sloven partizan olan Helena Kuchar-Jelka’nın anısına yapılan Drei Rote Pfiffe (Üç Kızıl Islık) adlı devrimci türküsünü hep birlikte söyleyerek başladılar.

Kadın platformu adına konuşma yapan kadın arkadaş Avusturya’da kadınların sosyal ekonomik, siyasi ve demokratik sorunları olduğunu, bunun mücadelesinde esas olarak kadınların kendi örgütlenmesinin ne kadar önemli olduğunu ve bunu Kürt kadınlarının kendi örgütlemelerinden verdiği örneklerle belirtti.

Yürüyüş boyunca Komak-ML’li kadınlar 8 Mart – Uluslararası Kadınlar Günü - Kutlama mı yoksa mücadele mi? başlıklı, diğerlerinin yanında ‘Kadınlar olmaksızın devrim olmaz! Devrim olmaksızın kadınların kurtuluşu olmaz!’ sloganlı Almanca bildiriyi – toplamda 1000 adet - dağıttılar.     

Tüm bu yürüyüş boyunca Mülteciler hoş geldiniz, Hiç bir insan illegal değildir ve Brot und Rosen (Talebimiz hem ekmek hem de güllerdir!) sloganları atıldı. Bu slogan, 1912 Amerika’da çoğunluğunu göçmen kadınlarının oluşturduğu tekstil işçilerinin grevinin şiarıydı, ekmek işçilerin ücretlerine zammın, güller ise daha iyi çalışma ve yaşama koşullarının simgesi olarak kullanıldı. Bu şiar uluslararası sendikal ve proleter kadın hareketinde de 1912’den beri kullanılmakta.

Yürüyüşte Morzin Meydan’ında özellikle devletin mültecilere uyguladığı ırkçılık protesto edildi ve yürüyüş bu meydanda bitti. Bu meydan özellikle seçildi, çünkü bu meydan 1938-1945’lerde Gestapo’nun (Nazilerin Siyasi ve İstihbarat Polis Teşkilatı) merkezinin olduğu yer.

30. 03. 2016

Viyana’dan bir YDİ-Çağrı okuru.

Paylaş