28 NİSAN YAS İLAN EDİLSİN
İş cinayetlerinde yakınlarını kaybeden aileler, 28 Nisan’ın yas ilan edilmesi için Taksim’de yürüyüş düzenledi.

İş cinayetlerinde hayatlarını kaybedenler için 28 Nisan’ın “İş cinayetlerinde hayatını kaybedenleri anma ve yas günü ilan edilsin” talebiyle aileler  28 Nisan Salı günü saat 19.00’da Taksim Tramvay Durağında bir araya gelerek Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüyüş düzenledi.
Yürüyüşe iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin yakınları, demokrat-devrimci kurumların temsilcileri katıldı. 1 Mayıs’ın yaklaşmasından dolayı tüm meydanda polis barikatları dikkat çekiciydi. Kitlenin yürüyüşü boyunca yoğun polis yığınağı dikkat çekti.
Yürüyüş boyunca kitle sık sık “Kaza değil cinayet!, Çalışırken ölmek istemiyoruz!”  sloganları attı. İş cinayetlerinde ölen işçilerin isimleri okundu.
LC WAIKIKI önüne gelindiğinde bir grup “Temiz Giysi Kampanyası” dolayısıyla eylem yapıyordu. Yürüyüş yapan kitle burada bir süre durarak iki eylem birleştirildi. Bangladeş Rana Plaza’nın çökmesi sonucu ölen 1132 işçi burada anılarak sorumluluğu olan firmaların sözlerinde durması gerektiği vurgulandı. Temiz Giysi Kampanyası’nı düzenleyen grup eylemine son vererek yürüyüşe katıldı.
Galatasaray Lisesi önüne gelindiğinde yaklaşık 150 kişilik kitleye hitaben basın açıklamasını Bayram Otel inşaatında hayatını kaybeden Cem Emir’in kardeşi Sinem Emir okudu. Basın açıklamasında;  28 Nisan’ın yas günü ilan edilmesi için Cumhurbaşkanlığına dilekçelerin verildiği, ama henüz geri döneceğiz demelerine rağmen geri dönülmediğine dikkat çekildi. Sinem Emir, 30 ülkede 28 Nisan’ın yas ilan edildiğini ve Türkiye’de de yas ilan edilmesi gerektiğini belirtti.
28 Nisan yas ilan edilene kadar mücadelemiz devam edecek ve iscinayetleriniunutma.org sitesinin de imza kampanyasının devam ettiği belirtilerek basın açıklaması son buldu.
28 Nisan’ın yas günü ilan edilmesi haklı ve meşrudur. İş cinayetlerinin temel sebebi kapitalizmin varlığıdır. Esnek, güvencesiz ve taşeron çalıştırılması sonucu işçi ölümleri gün geçtikçe artıyor. İş cinayetlerinin artmaması için ve son bulması için örgütlü mücadele şarttır. Kökten bir çözüm için kapitalizm yıkılmalıdır.
28.04.2014
 

Paylaş