25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde çeşitli illerde eylemler düzenlendi.

Kadınlar kadına yönelik şiddete, ayrımcılığa, eşitsizliğe karşı tepkilerini dile getirdi.

İSTANBUL’DA 25 KASIM EYLEMİ

İstanbul’da, bileşeni olduğumuz 25 Kasım Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde eylem düzenledi.
Taksim Tünel’de Platformun yapacağı yürüyüşe bir gün kala, yürüyüş Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Kadın Platformu’nun girişimleri ve kararlı tutumuyla yasak kaldırıldı.
Yeni Kadın Dünyası’ndan arkadaşlarımızın da içinde bulunduğu binlerce kadın Tünel’de toplandı. Kadına yönelik şiddete, ayrımcılığa, eşitsizliğe karşı dövizler açıldı.
25 Kasım Kadın Platformu imzalı “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok!” pankartı açıldı. Saat 19.00’da alkışlarla, sloganlarla, zılgıtlarla yürüyüş başladı.
İstiklal Caddesi ile Kumbaracıbaşı Yokuşu Sokağının kesiştiği noktada barikat kuran polis yürüyüşün devam etmesine izin vermedi. Barikat önünde Platform adına Kürtçe, Türkçe basın açıklaması okundu.
“Ve umudumuz birbirimizde. Umudumuz birlikteliğimizden aldığımız güçte, kadın dayanışmasında. Umudumuz her gün şiddetten uzak bir hayat için her bir nefesimizle verdiğimiz ortak mücadelede.
Bundan daha ferah, daha özgür, daha eşit, kimsenin kimliğinden ötürü şiddete uğramayacağı bambaşka hayatlar hayal yapmayacak, biliyoruz.”
Yürüyüş sırasında, "Jin, jiyan, azadi, Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa!, Erkek vuruyor devlet koruyor!, Kadınlar birlikte güçlü!, Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!, Yaşasın kadın dayanışması!" sloganları atıldı.
Kadınlar coşkulu, sesli bir eylem düzenledi.
Basın açıklamasının ardından yürümek isteyen kadınlara polis saldırdı.
Kadına yönelik şiddete son!

25 Kasım 2019

KADIN CİNAYETLERİNİ ACİL ÖNLE!

Mersin Kadın Platformu ve LGBTİ’liler 25 Kasım saat 17.30 da Kushimato Sokağı’nda kadına yönelik cinayetleri ve şiddeti protesto etmek için bir araya geldiler. Kadına yönelik cinayetleri ve şiddeti kınayan kadınlar, “Kadın Cinayetlerine, Erkek şiddetine ve Erkek Adalete Karşı Sokaktayız! Kadın Cinayetlerini ACİL ÖNLE!” pankartı arkasında sloganlar atarak Barış Meydanına kadar yürüdüler. Kadın, yaşam, özgürlük! sloganı atan kadınlar; “Ölmek değil, yaşamak istiyoruz!, Susmuyoruz itaat etmiyoruz!” diyerek erkek egemen sisteme tepki gösterdiler. Kadınlar, hükümete seslenerek “Boşanmayı değil cinayetleri önle!” çağrısı yaptılar. Yaklaşık 300 kadının katıldığı yürüyüş coşkulu geçti.
“Aile değil kadınız” diyen kadınlar, kadın cinayetlerinin politik olduğunu, erkek devlet şiddetine, erkek yargıya karşı olduklarını belirterek, yaşamak istediklerini haykırdılar. 2019 da 324 kadın erkekler tarafından katledildi. Hükümete 6284 sayılı yasayı uygulayarak, kadın cinayetlerini acil önleme çağrısı yapıldı. .
Yürüyüşte Şili’de devrimci sokak sanatçısı Daniela Carrasco pankartı taşındı. Carrasco, devlet güçleri tarafından kaçırılarak tecavüz ve işkenceye maruz kalıp katledildi, cesedi parmaklıklara asıldı.


Barış Meydanında Platform adına basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında her yıl yüzlerce kadının, evde, sokakta, işyerlerinde erkek şiddetine maruz kaldığına vurgu yapılarak, “Kadına yönelik şiddetin temelinde erkek egemen zihniyet yatmaktadır. Kadına yönelik şiddet, eşitsizlik ve ayrımcılıktan beslenir” AKP hükümetinin ayrımcı söylemleri ile şiddeti beslediği belirtildi.
Trans cinayetlerine de vurgu yapılan açıklamada “Kadınların nafaka haklarının elinde alınmak istenmesi, kadın mücadelesi ile geri çektirildiği” vurgulandı. Çocuk istismarına vurgu yapılarak, hükümetin bu istismarcıları ve tecavüzcüleri affetmeye çalıştıklarına vurgu yapıldı.
Hükümetin savaş politikasının da eleştirildiği açıklamada kadınlar, “Ülkenin dört bir yanında yaşamak istiyoruz” dediler.
Basın açıklaması, “Kadın cinayetleri acil önlensin, ölmek değil yaşamak istiyoruz!” vurgusuyla son buldu. Basın açıklamasının ardından eyleme katılan HDP Milletvekili Fatma Kurtalan kısa bir konuşma yaparak kadın cinayetlerine vurgu yaptı, erkek egemen eril zihniyeti nefretle kınadığını söyledi. İstanbul Sözleşmesinin hayata geçirilmesini isteyen Kurtalan, haklarımız gasp edilmeye çalışılıyor dedi.
Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin temeli erkek egemen kapitalist sistemdir. Kapitalist sistem var oldukça bu cinayetler ve şiddet son bulmayacaktır. Kadının gerçek kurtuluşu ancak sosyalizmde mümkündür.
Yeni Kadın Dünyası/Mersin
25 Kasım 2019

ADANA’DA 25 KASIM

Adana’da 25 Kasım Kadın Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde “Yaşamak İstiyoruz” diyerek yürüdük. Adana Kadın Platformu’nun organize ettiği 25 Kasım gece yürüyüşü Abidin Dino Parkı önünden başlayıp Atatürk Parkı’nda sona erdi. Burada da platform adına bir basın açıklaması okundu. Ardından söz almak isteyenler konuşmalarını gerçekleştirdiler. Son olarak platform bileşenlerinin hazırladığı bir skeç ve müzik dinletisi ile eylem sonlandırıldı.

Basın açıklamasında kısaca 25 Kasım’ın tarihçesine değinildi. Açıklamada kadına yönelik şiddetin evde, işte, sokakta, gözaltında; kısacası her alanda yaşandığı, kolluk kuvvetlerinin kadınları korumak bir yana şiddetin bizzat uygulayıcıları olduğu, hükümetin ise şiddeti önlemek adına hiçbir adım atmadığı ifade edildi.

Kadın cinayeti davalarında “iyi hal indirimleri” ile faillere adeta ödül gibi cezalar verildiği ve caydırıcı olmaktan çok uzak olan bu cezaların kadın cinayetlerini adeta teşvik edici olduğu ifade edildi.

6284 Sayılı Şiddetin Önlenmesi Kaunu ve İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmak istenmesine ve özellikle Boşanmış Babalar gibi grupların da çabalarıyla kadınların nafaka hakkının gasp edilerek şiddet dolu evliliklere mahkum edilmeye çalışıldığı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca Şili’de göz altına alındıktan sonra işkence ve tecavüz edildikten sonra öldürülen ve cansız bedeni bir köprünün parmaklıklarına asılan Daniela Carrasco da anıldı, adalet talep edildi.

Açıklama “Yaşamak istiyoruz. Haklarımızı ve hayatlarımızı elimizden almanıza izin vermeyeceğiz!” cümleleri ve kadınları mücadeleye çağrı ile sonlandı.

27 Kasım 2019

Yeni Kadın Dünyası/Adana

 

Paylaş