12. YILINDA DA: BURADAYIZ AHPARİG!

12 yıl önce bir tetikçinin faşist kurşunları ile aramızdan çekip alınan enternasyonalist devrimci, kardeşimiz, dostumuz, yoldaşımız Hrant Dink, vurulup düştüğü yerde eski Agos Gazetesi önünde anıldı.

Binaya Hrant’in resimlerinin yer aldığı “Adalet İstiyoruz, Hrant 12” “vazgeçmiyoruz Ahparig” “Hrant İçin Adalet İçin” yazılı pankartlar asıldı.

Ermenice ezgilerin çalındığı anmada, saat 15. 05’te Hrant seslendi kitleye.

Hrant’in arkadaşları adına konuşmayı bu yıl Sabahattin Ali’nin kızı Fili Ali yaptı.

Filiz Ali, “Babam Sabahattin Ali, 1948 yılında, karlı bir sabahta, benim ve annemin birkaç poz fotoğrafını çektikten sonra, Ankara’dan İstanbul’a doğru yola çıktı, bir daha geri dönmedi. Gözaltında kaybedilen ve akıbetini hala bilemediğimiz babam ne yazık ki bu ülke tarihinin ne ilk ne de son kaybı oldu. Babamı ‘milli hislerle galeyana geldiği için’ öldürdüğünü söyleyen katilin, seni öldüren ve sonrasında bayrağın önünde poz veren katilden farkı yoktu” dedi.

Filiz Ali konuşmasında şunları söyledi: "Sana geçtiğimiz yıldan iyi haberler vermek isterdim ama ne yazık ki veremiyorum. Yazarlar, kültür insanları, siyasetçiler, gazeteciler hapiste, haklarında iddianame bile hazırlanmadan, neden olduğunu bilmeksizin cezaevinde aylarını, yıllarını geçiriyorlar. Uluslararası mahkeme kararları hiçe sayılıyor, imzacısı olduğumuz sözleşmelere uyulmuyor, hukuksuz bir hukukla insanlar özgürlüklerinden mahrum bırakılıyor. Kayıplarımız bulunmadığı, bir mezardan mahrum bırakıldığımız yetmezmiş gibi, geçtiğimiz yıl Cumartesi Meydanı’na yapılan saldırılara tanıklık ettik, Cumartesi Anneleri / İnsanları artık meydanlarında değil, ara sokaklarda toplanıp soruyorlar kayıplarının akıbetini. Sevgili Hrant, yine de o kadar umutsuz değiliz. Susmayanlar var, hâlâ buradayız, bir yere gitmiyoruz, vazgeçmiyoruz. Seni öldürdüklerinde henüz çocuk olanlar bugün burada, aramızda, öldürülmenizin peşine düşüyorlar, soru soruyorlar, susmuyorlar. Sizler, kaybettiğimiz bütün değerlerimiz, bize ocak ayazında bakarken, biz burada, her yıl gençleşen kalabalıklarla vazgeçmiyoruz demeye devam ediyoruz. Umut burada! Bu topraklar, bu ülke bizim!"

Hrant’ın Arkadaşlarından Asena Günal, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Osman Kavala’nın gönderdiği mesajı okudu.

Anmada, “Hrant için adalet için!, Öldür diyenler yargılansın!, Faşizme inat kardeşimsin Hrant!, Yaşasın halkların kardeşliği!, Biz bitti demeden bu dava bitmez!” sloganları atıldı.

Binlerce kişinin katıldığı anmada, YDİ Çağrı sayı 193’ün satışı yapıldı.

Hrant’ı katleden tetikçiler ceza aldı, fakat Hrant’ın öldürülmesini organize edenler aramızda dolaşıyor. Ermenilere yönelik soykırımı bugün de inkâr etmeye devam edenlerden Hrant’ın gerçek katillerini açığa çıkarılmasını beklemiyoruz.  

Hrant Dink’i unutmayacağız, unutturmayacağız!

Yaşadığımız cehennemi, cennete çevirme mücadelemizde yaşatacağız!

 

Paylaş