100.YIL ETKİNLİĞİ

Yeni Dünya İçin ÇAĞRI’nın düzenlediği, “Ekim devriminin 100. Yılı: Ekim Devrimi dersleri yolumuzu aydınlatıyor” etkinliği, 19 Kasım Pazar günü Beyoğlu Divriği Kültür Derneği salonunda başarıyla gerçekleştirildi.

Etkinlik, Ekim Devrimi ve proleter dünya devrimi mücadelesinde toprağa düşen sınıf kardeşlerimiz anısına, enternasyonal Marşı eşliğinde yapılan saygı duruşu ile başladı.

Etkinlikte:

İnsanlığa Yeni Ekimler gerek isimli Ekim Devrimi ve kazanımlarını anlatan film gösterildi.

Ekim Devrimi nasıl gelişti ve gerçekleşti? Ekim Devrimi ve savaş, Ekim devrimi ve işçiler, emekçiler, Ekim Devrimi ve ulusal sorun, Ekim Devrimi ve din, Ekim Devrimi ve kadın, Ekim Devrimi ve parti, çöken sosyalizm değildi, Ekimden öğrenelim, başlıklı konuşmalar değişik genç kadın ve erkek arkadaşlar tarafından yapıldı.

Ekim Devriminin 100. Yılı ile ilgili hazırlanan slayt gösterildi.

Yeni Dünya marşı, Gizli Seferberlik marşı, Partizan marşı; etkinlik için özel olarak hazırlanan arkadaşlar tarafından seslendirildi.

Güney işçi Tiyatrosu, etkinlik için özel olarak hazırladığı Ekim adlı  oyunu sahneledi.

Nazım Hikmet ve Brecht’ten şiirler okundu.

Etkinlik zamanında başladı. Sunumların değişik genç arkadaşlar tarafından yapılması etkinliğin en olumlu yanıydı.

Etkinlik toplam iki saat sürdü. Etkinliğin akışında  herhangi bir aksilik yaşanmadı.

Etkinlik örgütlenmesi ve içeriği açısından başarılı bir etkinlik oldu.

100 yıl önce, dünya Aurora zırhlısının top sesleriyle nasıl derinden sarsıldıysa,  Aurora’nın top mermileri, yeni bir çağın, proletaryanın iktidar çağının habercisi oldularsa; gelecek yeni Ekimlerde, emperyalist barbarlığı mezara gömmeye vesile olacaktır.

YENİ EKİMLER İÇİN İLERİ!

Paylaş