1 MAYIS NÜRNBERG

Almanya’nın Nürnberg şehrinde önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da birbirine alternatif iki 1 Mayıs yürüyüşü gerçekleşti.

Biri devrimci olduğu kadar anti-kapitalist bir içeriğe sahip ve çeşitli devrimci örgütlerin katıldığı eylemdi. Bu eylemde katılımcıların temel şiarı sisteme karşı olmakla sınırlı değildi. Aynı zamanda  kapitalist sisteme karşı sınıf mücadelesinin de propagandanın merkezinde  durduğu bir eylemdi. Bu eyleme katılanların enternasyonal dayanışması içeriksel zenginliğin yanı sıra katılımda da enternasyonaldi. Alman anti-faşist gençlerin yoğun katılımının yanında Yunanistanlı-Türkiyeli-Kürdistanlı-Arap ve çeşitli uluslardan devrimcilerin doğrudan destek verdiği devrimci içerikli bir eylemdi. 

Eyleme önderlik edenler OA (Örgütlü Otonomlar)dı. Eylemde pankart açanların içinde ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Federasyonu)- Partizan- Her türlü otoriteye karşı olan anarşistlerin dışında Herşeye Rağmen! (Trotz Alledem!) grubu iki pankart arkasında yürüdüler. Pankartlarında yazan “Nicht nur Dampf ablassen! Kapitalismus abschaffen! Kampf dem System! “ ( Yalnız kızgınlığını biraz rahatlatma! Kapitalizmi tasfiye et! Sisteme karşı Mücadele!) doğru içeriği yansıtıyordu.

Bu yürüyüş her zamanki gibi Nürnberg’te işçi kesimin yoğun yaşadığı Gostenhof semtinde başlayıp şehir içinde bir güzergâhtan geçtikten sonra yine önceki yıllarda olduğu gibi genelde Enternasyonal toplantıların yapıldığı Nachbarschafthaus yanındaki parkta bir mitingle sonuçlandı.  Miting alanı aynı zamanda çeşitli sergilerin ve yemek vs. standlarıın olduğu bir park alanıydı. Bu yıl ki 2000 kişiye yakın katılım geçen yıla oranla daha az sayı ifade ediyordu. Katılımdaki azalmada havanın yağışlı olması mutlaka rol oynamıştır.

Bu yürüyüşte dağıtılan çeşitli 1 Mayıs bildirilerin içinde Herşeye Rağmen’in Almanca, Yeni Dünya İçin Çağrı’nın Türkçe 1 Mayıs bildirisi de vardı.

Eylem sırasında sevindirici olan ve dikkat çeken bir şey de; Ermeni soykırımının sembolü olan “unutma, unutturma!” menekşe çiçeği rozetinin katılımcıların bir kısmının yakasında olmasıydı.

Diğer yürüyüş yine DGB (Alman Sendikalar Birliği)’nin örgütlediği sistem içi bir yürüyüştü. Üzücü olan kendine devrimci yakıştırması yapan bir dizi Türkiyeli örgüt te bu Alman emperyalist sistemin bir parçası olan sarı sendika DGB’nin kuyruğunda yürümesiydi. Atılımcılar/Cephecilerin yanı sıra HDP de bu yürüyüş ve mitingin parçasıydı. Tabii bu grupların katılımdaki esas rol oynayan kaygıları, açtıkları yemek standlarından kazandıkları üç-beş kuruştan feragat etmemedir diye düşünülebilir!

Yaşasın Devrimci 1 Mayıs!

01.05.2015

YDİ Çağrı okuru  

 

Paylaş