1 MAYIS 2019 NÜRNBERG

SELAM EMEKTEN YANA OLANLARA SELAM YARATANLARA!

1 Mayıs 2019, dünyanın her ücra köşesinde emeğin kurtuluşu için kızıl bayrakların dalgalandığı, görünür kılındığı bir gün oldu.  Senede bir gün de olsa işçiler/emekçilerin güçlerini hissetmeleri, yaratanın kendileri olduğunun farkında olduklarına bir nebze olsa da inanmaları iyidir. Sermaye ve iktidar sahipleri için korkulu bir gündür 1 Mayıslar. Onun içinde o günkü bir dizi yasaklar!

Bu 1 Mayıs’ta bizler YDİ ÇAĞRI taraftarları devrim isteyenlerin devrimci 1 Mayıs eylemindeydik. Her yıl olduğu gibi Alternatif  DEVRİMCİ 1 Mayıs geleneğimizi başlattığımız saflardaydık. Düzen parçası DGB (Alman Sendikalar Birliği) bu 1 Mayıs’ta da düzen sınırları içindeydi. Sömürü sistemi içindeki sınıf barışı gelenekleri devam ediyor.

Bu 1 Mayıs’ta geçen yıllara göre hem daha coşkulu hem de daha fazlaydı Devrimci 1 Mayıs safları Nürnberg’de.  Bu yıl 3000’lere varmak üzereydik. “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” sesimiz önceki yıllara göre daha gür çıkıyordu. “Bizim tarihimiz sınıf mücadelesi tarihidir!”  “Adalet ancak devrimle sağlanır, gerisi yalan!” “Emperyalist savaşa karşı tüm kıtalarda barış!” “Kapitalizme ve emperyalizme alternatif sosyalist devlet!” “Doğa ile uyum içinde üretim ve yaşam!” “İslam-fobisi / anti-Semitizm ırkçılığın türleridir, sınırsız kardeşlik içinde bir dünya!” “Geleceğimiz kendi ellerimizdedir!” “ Devrimci taarruz için hep beraber!” “Kadınlar mücadelesi sınıf mücadelesidir!” “Feminist yaşam sağa karşı mücadeledir!” “Sömürüye faşizme ve savaşa karşı daha iyi ve adil bir dünya için hep beraber!” “Biz greve gidersek dünya durur!” (Kadınlar Komitesi)  (AfD (Almaya için Alternatif Parti)  kapitalizmin bir kuş pisliğidir!” “Sığınma hakkının kısıtlanmasına hayır!” Biji Azadi Solidarität mit Rojava” (Yaşasın Özgürlük Rojava ile Dayanışma!” pankart ve sloganları Devrimci 1 Mayıs yürüyüşümüzün renkleriydi.

Yürüyüşümüze katılım sendika ağalarınkini ikiye katladığı gibi gençlerin fazlalığı çok daha sevindirici bir yandı.

Yürüyüşte Yeni Dünya için Çağrı taraftarları hem Türkçe  “Kapitalizme, Savaşa, Faşizm Krize karşı 1 Mayıs’ta alanlara!”  başlıklı bildirisi hem de Almanca Trotz Alledem (Herşeye Rağmen)’in  “Wann, wenn nicht jetzt! Endlich selber kämpfen” ( Şimdi değilse ne zaman! Artık kendin mücadele et Devrimci 1 Mayıs 2019 için sokaklara çık!”  başlıklı bildirisi dağıtıldı.

Yürüyüş rotamız Nürnberg şehrinin güneyindeki işçi mahallesinde geçiyor, çok sayıda emekçi pencereden desteklerini sunuyordu.  “Bu dava senin davan sende katıl” sloganlarıyla onlar saflara çağrılıyordu… Güzergâhımız üzerinde bizlere çok sayıda katılanlar da oldu.

Yürüyüş arabasından zaman zaman Türkçe/Kürtçe ve İngilizce konuşmalar, farklı dillerde atılan sloganlar da dikkat çekiciydi. Geçtiğimiz sokakları inleten farklı müzik tonları içinde hele “Bella Ciao”nun orijinal İtalyancası ve 1 Mayıs şarkısının Türkçesi insanın adrelini yükseltiyordu. Enternasyonal marşını hep birlikte söyleyebilmek için basılı Almanca metin katılımcılara dağıtılmıştı.

YAŞASIN DEVRİMCİ 1 MAYIS! YAŞASIN ENTERNASYONAL DAYANIŞMA!

………………….

Hoşçakal Ey Güzel

Bir sabah uyandığımda
o bella ciao, bella ciao, bella ciao ciao ciao,
Bir sabah uyandığımda
İşgalcileri buldum yanı başımda

 

Ey partizan beni de götür oraya
o bella ciao, bella ciao, bella ciao ciao ciao,
Ey partizan beni de götür oraya
Bende ölmek istiyorum orada

Özgürlük için ölen
bir partizanın çiçeği

02 Mayıs 2019 Nürnberg YDİ Çağrı okuru.

 

 

                                                              

Paylaş