OHAL'DE SEÇİM OLMAZ!

OHAL - BUHAL! KADINLARA HEP AYNI HÂL: ERKEK EGEMEN MECLİS 24 HAZİRAN'DA DA DEĞİŞMEYECEK!

Olağanüstü hâl koşullarında, demokratik seçim olmaz diyoruz!!! 24 Haziran seçimlerinde esas vurguladığımız gerçek, seçim tartışmalarında merkezde duran tavrımız budur. Bunun ötesinde ama şimdi bol keseden seçim vaatlerinin uçuştuğu, kadınların sandık başına ve seçim çalışmasına çağrıldığı bu günlerde bir kere daha KADINLAR AÇISINDAN BU SEÇİMİN DE ÖZDE DEĞİŞTİRECEK BİR ŞEYİ YOK! diyerek haykırmakta fayda var. Evet –görünen  köy kılavuz istemez– 24 Haziran ertesinde kurulacak meclis yine erkek egemen meclis olmaya devam edecek!

"CUMHUR" – "MİLLET" – Hepsi Aynı İLLET!

Cumhur ittifakının adayı ve andaki Cumhurbaşkanı RT Erdoğan '24 Haziran seçimleri önemli sistem değişecek' diyor... Öncelikle sistemin değişeceği bir palavra: Çünkü sözkonusu olan kozmetik bir değişiklikten başka bir şey değil. Sistem yine aynı kapitalist sistem ve yönetim aynı burjuva diktatörlüğü! Bunda değişecek bir şey yok! Hakeza erkek egemen düzende de değişecek bir şey yok! Havada uçuşan vaatler... "Hanımlar"a/kadınlara yapılan çağrılar özdeki bu gerçeği değiştirmiyor. "Cumhur İttifakı" da "Millet İttifakı" da aynı. Partilerin bu seçimlerde gösterdikleri adaylardan belli: Meclisin erkek egemen meclis olmaktan çıkması için ciddi bir çabaları yok! Erkek egemen partiler, yine kendi menfaatlerinin peşinde...

AKP'nin 600 kişilik milletvekili aday listesinde 126 kadın milletvekili adayı, CHP'nin 137, MHP'nin 69 kadın adayı yer alıyor. Başkanı kadın olan İYİ Parti’nin durumu eh işte, bir nebze daha iyi; hiç olmazsa kendi koydukları yüzde 25'lik kotaya uymuş ve 450 erkek ve 150 kadın aday göstermişler. Ancak bunlar seçilir mi, seçilirse kaçı seçilir, onu seçim sonrasında göreceğiz.

Genelde kendisini "çağdaş, demokratik, özgürlük" abidesi ve "modern kadın" haklarının savunucusu olarak görmeye alışkın CHP'nin kadın adaylar bağlamındaki sınavı kötünün de kötüsü! Öyle kötü ki, oylarını arttıramazsa çıkaracakları kadın vekil sayısı 30'u dahi bulamayacak, çünkü aday listesinin ilk üç sırasında yer alan sadece 30 kadın bulunuyor. Ağızlarını açtıklarında demokrasi havarisi kesilenlerin ne ölçüde demokrat olduklarının bir göstergesi de işte budur!

Kadın Adaylarda HDP Farkı!

24 Haziran seçimlerinde "Cumhur" ve "Millet" ittifakının dışında kalmayı tercih eden ve Başkanlık adayı Selâhattin Demirtaş başta olmak üzere çok sayıda ileri gelen parti üyesinin ve seçilmiş milletvekilinin hapiste tutulmasını da içeren yoğun faşist baskılara maruz bırakılan HDP kadın adayların çokluğuyla bu seçimde de farklılığını ortaya koymuş durumda: Seçimlere giren partiler arasında 220 aday ile en fazla kadın aday gösteren parti olma onurunu taşıyor. Ayrıca, HDP'nin geçen seçimlerdeki pratiğinden de görüldüğü gibi bu konuda salt söylemde kalmıyor, pratikleriyle de diğerlerinden farklılıklarını ortaya koyuyorlar. Andaki durumda HDP'nin 17 kadın milletvekili var ve yüzde 35 oranıyla mecliste en fazla kadın milletvekili bulunan parti konumunda. Bu fark seçim beyannamesinde de kendini gösteriyor ve HDP toplumdaki erkek egemenliğini ve buna bağlı rol modellerini sorgulayan tek parti olma özelliğini de koruyor. Bu konumuyla şüphesiz diğer partilerle karşılaştırılamayacak kadar demokratik ve özgürlükçü bir yaklaşıma sahip. Ancak, bu da yetmiyor bu seçimde!... HDP'yi diğer düzen partilerinden ayrı bir yere koymamıza rağmen, OHAL koşullarında seçime evet demek, sebebi ne olursa olsun, var olan eşitsizliğin, anti-özgürlükçü ve anti-demokratik sisteme onay vermek anlamına geleceği noktasındaki ayrı tavrımızı HDP bağlamında da sürdürüyoruz.

Faşizmin kol gezdiği OHAL şartlarında SEÇİME HAYIR! Hangi vaatlerle gelirlerse gelsinler, erkek egemen düzene, erkek egemen partilere OY yok!

Bize dayatılan bu anti-demokratik seçimlere mecbur değiliz! Demokrasi ve özgürlüklerimiz için kendi örgütlenmemizi güçlendirmeye- ileriye!

3 Haziran 2018

 

 

Paylaş