DOKUNULMAZLIKLAR KALDIRILDI

Faşist devletin parlamentosunda, HDP’li milletvekillerine dokunmak ve parlamento dışına atmak için, “düşman” kardeşler ittifakı ile geçici Anayasa maddesi kabul edildi. Hâkim sınıfların partileri iktidar mücadelesinde kapışmalarına rağmen, milli meselede güçlerini birleştiriyorlar. Bu yüzden faşist devletin parlamentosu HDP’li milletvekillerine dokunmak için oybirliği yaptı. 376 kabul oyu ile  Türk “yargısı” üzerine düşeni fazlası ile yapacaktır!

 24 Temmuz 2015’den  bu yana faşist Türk devleti Kuzey Kürdistan’da sömürgeci, barbar bir savaş yürütüyor.  Kuzey Kürdistan’daki savaş bir bütün olarak faşist T.C. tarafından yürütülmektedir.  Kürt ulusal hareketinin haklı mücadelesinin bastırılması konusundaTürk burjuvazisinin ve onun devletinin tümü aynı çizgidedir. MHP ve CHP, AKP ve Erdoğan’ı “çözüm süreci” denen dönemde “teröristlerle pazarlığa girmek”le, “teröristlerin kentleri silah ve bombalarla doldurmasına göz yummak”la böylelikle “vatana ihanet etmek”le suçlamaktadır. Onlara göre PKK’nin bunca güçlenmesinin sebebi, AKP/Erdoğan yönetimidir. CHP, Erdoğan hakkında, Erdoğan hükümeti hakkında “terörizme yardım ve yataklık suçlamasıyla dava açılması için suç duyurusunda  bulunmuştur. CHP/MHP Kürt sorununda  AKP/Erdoğan’ı  sağdan eleştirmektedir! Andaki durumda Kürt ulusal hareketinin bastırılması konusunda  aralarında bir fark kalmamıştır. AKP/Erdoğan bu konuda gelinen yerde MHP/CHP’nin çizgisine gelmiştir. Kürt sorununda yaptıkları işbirliği sonucu parlamento HDP’li vekillere dokunmak için yolu açmıştır. 

20 Mayıs 2016’da Meclis Genel Kurulu’nda oylanan dokunulmazlıkların kaldırılmasını içeren Anayasa değişiklik teklifinin birinci maddesi 373, ikinci maddesi ise 374 evetle kabul edildi. Teklifin tümü üzerindeki oylama da 376 kabul oyu verildi. Amaçlanan ne? AKP/Erdoğan kendi egemenliğine, faşist saldırılara  karşı her gösteriyi, Kuzey Kürdistan’daki  savaşta Türk devletinin barbarlığına karşı her eylemi faşist saldırıyla eziyor. TBMM’de HDP, hem iktidarda olan AKP’ye hem de CHP/MHP’ye karşı muhalefet yürütüyordu. Hakim sınıfların partileri, HDP’nin muhalefetinden rahatsızdı. HDP’li  milletvekillerinin kendileri gibi davranmasını, kendileri gibi hareket etmesini istiyorlardı.  Onların sesini kısmak ve kimi milletvekillerini bertaraf etmek için harekete geçtiler. Amaç, başta Demirtaş olmak üzere HDP milletvekillerinin önemli bölümünün dokunulmazlıklarının kaldırılması, tutuklanması, milletvekilliklerinin düşmesi ve seçilme haklarını yitirmeleridir. “Terör”ün TBMM’deki “seslerini” kesmek için Tayyip Erdoğan’ın ateşlediği dokunulmazlıkların kaldırılmasında son nokta konuldu! AKP/MHP ve CHP’nin işbirliğiyle Generaller ve Tayyip muradına erdi! Kürtlerin temsilcilerini parlamento dışına atmanın ilk adımı için oynanan tiyatronun ilk perdesi kapandı! Buna göre AKP ve MHP silme ve CHP 20 destekle yasa referanduma gerek kalmadan fazlasıyla 376 oyla geçti! T.C. de bir kara leke daha!

TBMM’de bir müsamere oyunu sergilendi. Gizli oylama olmasına rağmen özellikle AKP’li vekillerin açık oy kullandığı, kabinlere bile girmeden oyların kullanıldığı Meclis Genel Kurulu’nda bu nedenle sık sık tartışmalar yaşandı. Kullanılan 376 oyla 138 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılmıştır. Ama buzdağının altında yatan gerçek başkadır. Bunların dokunmak istediklerinin HDP’li vekiller olduğu bilindiğinde nasıl bir ikiyüzlülük ile karşı karşıya olduğumuzu anlamak onca zor değildir.

Bunlar hırsızlara dokunmazlar! Bunlar rüşvet yiyene dokunmazlar! Bunlar ihaleye fesat karıştırana, ihalede hile yapana dokunmazlar! Bunlar emekçilerin kanına ve iliğine kadar sömürülmesine dokunmazlar! Bunlar iş kazalarındaki ölümlerden sorumlu olanlara dokunmazlar! Bunlar din sömürücülerine dokunmazlar! Bunlar savaş suçlularına dokunmazlar! Bunlar yakın, yıkın, bombalayın, yerle bir edin emrini verene dokunmazlar! Bunlar halkları kin ve nefretle birbirine düşman edenlere dokunmazlar! Bunlar ancak haklı bir davanın savunucularına dokunmak için birlikte hareket ederler.

Çünkü bunlar halkların değil bir avuç asalakların temsilcileridir! Çünkü gem vurulmamış Türk milliyetçiliği ırkçılık bazında bunların kanına işlemiştir!

Çünkü bunlar tek bayrak, tek millet, tek devlet, tek vatan diye diye kendilerinden olmayanları vatan haini ilan edenlerdir! Çünkü bunlar kanla beslenenlerdir! Çünkü bunlar barışa düşmandırlar!

Bizim olmayan bir savaşı sürdüren onlar! Bu savaş daha fazla sürsün, insanlar hiç yere daha fazla ölsün, savaş daha da kızışsın diye TBMM’de barış isteyenleri “terörist” ilan edip yargılamaktır esas amaçları! Onun için kaldırdılar dokunulmazlıkları!

Kuzey Kürdistan’da süren savaştan nemalananlar saymakla bitmez! Savaş tamtamlarının sesi yükseldikçe daha fazla ırkçılık boy atmaktadır! Kürt düşmanlığı daha fazla alana yayılmaktadır!

Sözün kısası yargılanması gerekenler, barış isteyenleri yargılamak için dokunulmazlıkları kaldırdılar!

Yalnız kandan beslenenlerin unuttukları bir şey var! Ne yaparlarsa yapsınlar barışa ve temsilcilerine ne kadar dokunurlarsa dokunsunlar! Barış ve özgürlük talebini asla susturamazlar!

32 yıldır süren ve daha öncesi 1920’lere kadar uzanan bu kavga dokunulmazlıkların kaldırılması ve   HDP’li vekillerin yargılanmasıyla son bulmayacaktır!

Unutulmasın bir ulus uyanmışsa artık şiddet ve zulüm bu uyanışa son veremez!

Korksunlar bu uyanış sınıf kavgasıyla birleşirse sonları nice olur! Barış hemen şimdi! 

21.05.2016 

Paylaş