8 MART 2019 – DÜZEN PARTİLERİNE OY YOK!

Bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin gölgesinde karşılıyoruz. Burjuvazinin tüm partileri bin bir türlü seçim vaadiyle sokağa inmiş durumda. Belediye başkan adayları kapı kapı, meydan meydan gezerek onlara neden oy vermemiz gerektiğini anlatıyorlar bize.

Bizi “Cumhur ittifakı” “Millet İttifakı”, ‘kırk satır mı kırk katır mı’arasında seçim yapmaya zorluyorlar.

Bize sunulan vaatlerin seçimin ikinci günü unutulacağını biliyoruz. Çünkü burjuvazi açısından amaç halka daha iyi hizmet yarışı değil, oyumuzu alarak onayladığımız sömürünün devam ettirilmesidir.

Kadın katliamları, kadına yönelik şiddet, ayrımcılık, taciz tecavüz, hız kesmeden devam ediyor. Kadın katillerine ceza indirimleri devam ediyor.  Çeşitli programlarla ortaya çıkan adayların kadınlarla ilgili doğru dürüst bir talebi, programı kâğıt üzerinde bile yok. Bu seçimlerde de kadınların yaşadığı her türlü şiddet ve ayrımcılık yok sayılıyor, talepleri görmezden geliniyor.

Siyasi partilerin aday gösterdiği kişilerin hemen hemen hepsi erkek.

 Kadınlar sadece ülkenin genel yönetiminde değil yerel yönetimlerde de yoklar. Karar mekanizmaları erkekler tarafından işgal edilmiş durumda.

Basına yansıyan verilere göreMart 2019 yerel seçimlerinde AKP’nin 1297 adayından 24’ü, tüzüğünde %33 cinsiyet kotası olan CHP’nin 842 adayından 44’ü ve MHP’nin 750 adayından sadece 14’ü kadın.

Her ülkede olduğu gibi bizde de yıllardır seçimler gerçekleştiriliyor. Biz kadınlardan oy isteniyor.

8 Mart 2019 bildirimiz:

http://ydicagri.com/pdf/bildiriler/8martbildiri2019.pdf

Paylaş